İngiliz YPG’lilere havaalanında cenaze töreni!

YPG’ye katılan yabancılar arasında yer alan ve 3 ay önce ölen İngiliz Jac Holmes ve Oliver Hall’un cenazeleri İngiltere’ye yollandı. Cenazeler Londra’daki Heatrow Havaalanı’nda PKK’ya yakın Britanya Kürt Halk Meclisi’nin düzenlediği törenle karşılandı.

12 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz yıl İngiltere’den terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye katılan ve mayın temizlerken ölen Jac Holmes (24) ile Oliver Hall’un (24) cenazeleri Londra’ya getirildi. Cenazeler dün Heatrow Havaalanı’nda PKK’ya yakınlığı ile bilinen Britanya Kürt Halk Meclisi’nin düzenlediği törenle karşılandı. Karşılamaya Holmes’un annesi Angie Blannin ile Hall’un annesi Jane Lyndon da katıldı.

Mayın temizlerken öldüler
YPG’ye katılan yabancılar arasında yer alan Canşer Zagros kod adlı Oliver Hall 25 Kasım’da, Şoreş Amanos kod adlı Jac Holmes ise 23 Ekim’de Rakka’da mayın temizlerken meydana gelen patlamada öldü. Holmes, 2015 yılından beri bulunduğu Suriye’de Tel Hamis, Münbiç ve Tabka ve Rakka operasyonlarında yer aldı. Holmes’un mayın temizleme birimi dışında Rakka’daki 4 kişilik bir keskin nişancı grubunda yer aldığı da belirtildi. Portsmouth’ta doğan Oliver Hall ise geçtiğimiz 18 Ağustos’ta ailesine haber vermeden Suriye’ye gitti. Rojava’da gördüğü 5 haftalık silahlı eğitimin ardından DEAŞ’a karşı cepheye gönderildi. Hall, örgüte katıldıktan yaklaşık 3 ay sonra Rakka’daki patlamada öldü.

YPG saflarında 7 İngiliz öldü
Oliver Hall ve Jac Holmes’la birlikte PKK/YPG saflarında ölen İngiltere vatandaşı sayısı 7’ye çıktı. Daha önce YPG’ye katılan Mehmet Aksoy (32), Luke Rutter (22), Ryan Lock (20), Dean Carl Evans (22) ve Konstandinos Erik Scurfield (25) terör örgütü saflarında öldü. PKK, 2001’den beri İngiltere’de terör örgütleri listesinde bulunsa da YPG listede yer almıyor. İngiliz makamları Suriye’deki silahlı örgütlere katılanların döndüklerinde terörle mücadele yasası kapsamında kovuşturulabileceği uyarısını yapıyor. Geçtiğimiz Eylül’de PKK/YPG saflarına katıldıktan sonra İngiltere’ye dönen Aiden Aslin (23) terörle mücadele yasası kapsamında gözaltına alınmıştı.

NOT: Haberin 12 Ocak 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/mayin-temizlerken-olduler–1133823-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.