İngiliz Vali diye kahraman doktorun heykelini kırdılar!

Beylikdüzü Belediyesi tarafından yaptırılan Rauf Denktaş Anıtı içinde yer alan Başpiskopos Makarios heykeli kırıldı. Saldırıda İngiliz Valisi olduğu zannedilen iki toplumlu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasına önderlik eden Türk toplumunun lideri Dr. Fazıl Küçük’e ait heykel de siyaha boyanarak ve kırılarak tahrip edildi.

24 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Beylikdüzü Belediyesi tarafından yaptırılan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılan Yaşam Vadisi içindeki Rauf Denktaş Anıtı’nda yer alan görselde bulunan Başpiskopos Makarios rölyefi tartışma yarattı. Özellikle Ülkücü çevreler ‘Türk düşmanı’ olarak tanınan Başpiskopos Makarios’a ait rölyefin kaldırılması istedi. Dün öğlen anıtın olduğu bölgeye giden İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım ve bir grup Ülkücü genç, protesto eyleminin ardından Makarios rölyefine Kıbrıs’ta akıttığı kanı simgeleyen kırmızı boya attı.

Dr. Fazıl Küçük heykeli tahrip edildi
Başpiskopos Makarios’un yanında İngiliz Valisi sanılan heykele de yaşananları görmezden geldiği için siyah boya atıldı. Eylemin ardından anıttaki Makarios ile yanındaki rölyefin kırıldığı görüldü. Oysa anıt 16 Ağustos 1960’da iki toplumlu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunun onaylandığı Londra Anlaşması’nın imza törenini yansıtıyordu. İmza töreninde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Makarios, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Türk toplumunun lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs Valisi Sir Hugh Foot yer alıyordu. Ancak Ülkücülerin düzenlediği protestoda kırılan rölyef Sir Foot’a değil Kıbrıslı Türklerin lideri Dr. Fazıl Küçük’e aitti.

Denktaş’ın kızı tepki gösterdi
KKTC’nin kurucu lideri merhum Rauf Denktaş’ın kızı Ender Denktaş Vangöl anıta yönelik eleştirilere ve Dr. Fazıl Küçük’ün heykelinin tahrip edilmesine tepki gösterdi: “Tarih tam anlamıyla yansıtılmış. Sonuçta Makarios da yaşanmış olan Kıbrıs mücadelesindeki en başrol oyuncu. Emek verenlerin yüreğine sağlık. Günlerdir tartışma konusu olup provoke edilen anıt, tarihi bir kompozisyon anlatılarak Makarios heykeli dikildi gerekçesiyle saldırıya uğradı. Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü bile tanımayarak onun heykeline de saldıranların amaçları tarihi bir anlatımı yok saydı. Gerçekleri bilmemek ayıp değilse de, Kıbrıs tarihi artık herkes tarafından bilinmeli. Öğrenmemek cahilliktir.”

“Kısır bir siyasi polemik”
Ülkü Ocakları anıta tepki gösterirken Alperen Ocakları anıtın tarihi yansıttığını söyledi. “Makarios’un heykeli dikilmemiştir” diyen Alperen Ocakları Beylikdüzü İlçe Başkanı Osman Yıldırım açıklamasında, “Belediyenin yaptığı tek bir heykel değil Kıbrıs ve Denktaş’ın yakın tarihimizdeki başarıyla neticelenmiş mücadelesini anlatan bir kompozisyondur. Ayrıca kabartmanın altında ‘Bir topluluktan bir devlet kurdu’ ibaresi açıkça yer aldığına göre bir bardak suda fırtına koparılması kısır bir siyasi polemik oluşturma gayretinden öteye geçmez” dedi.

NOT: Haberin 24 Mayıs 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ingiliz-vali-diye-kahraman-doktorun-heykelini-kirdilar-1069654-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.