İmam hatipler dolmayınca kontenjanları düşürüldü!

TEOG 2. Nakil Dönemi başlarken büyük kontenjan boşluğu bulunan İmam hatip liselerinin kontenjanları İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaklaşık 5 bin düşürüldü. Buna karşın Ankara’da Anadolu liselerinin, İzmir’de ise Fen ve Sosyal Bilimler liselerinin kontenjanı arttırıldı. 1. Nakil dönemi sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’deki liselerde boş kalan 26 bin 225 kontenjan öğrencileri bekliyor.

24 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa
24 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TEOG’da ikinci nakil döneminin açılmasıyla birlikte öğrencilerin nakil yarışı tekrar başladı. Kontenjanlarla ilgili dikkat çeken en büyük değişiklik 3 büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de boş kalan İmam Hatip liselerinin kontenjanlarının düşürülmesi oldu. Buna karşın Ankara’da Anadolu liselerinin, İzmir’de ise Fen ve Sosyal Bilimler liselerinin kontenjanları az da olsa yükseldi. 1. nakil dönemi sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’deki liselerde boş kalan 26 bin 225 kontenjan nakil olacak öğrencileri bekliyor.

Anadolu liselerinde küçük artış
İstanbul’da Anadolu lisesi kontenjanının geçen hafta yüzde 50’si doldu. Şu anda İstanbul’da 65 öğrencilik boş yer var. Ankara’da Anadolu liselerinin kontenjanı 442 kişi artarken, boş yer sayısı 656’ya yükseldi. İzmir’de ise özel okullara kayıtların ardından geçen haftaya göre 13 kişilik yer boşaldı. İzmir’deki Anadolu liselerinde boş kontenjan 197’ye çıktı.

Beş bin kontenjan düşürüldü
İmam Hatip liselerinde geçen yıla göre kontenjan azaltılmasına rağmen boş kalmaya devam edince 3 büyük şehirde bu hafta başı kontenjanlar tekrar düşürüldü. Geçtiğimiz hafta toplam kontenjanı 43 bin 622 olan İmam Hatip liselerinin bu hafta kontenjanı 38 bin 761 oldu. Bir hafta içinde 3 büyük şehirde toplam 4 bin 861 kontenjan azaltıldı. Geçtiğimiz hafta bu okullarda 11 bin 163 öğrencilik boş yer varken, bu hafta açık kontenjan sayısı 4 bin 721 oldu. Buna rağmen İmam Hatip liseleri toplam boş kontenjanın yaklaşık 5’te 1’ini oluşturuyor. Kontenjanlar düşürülmesine rağmen İmam Hatip liselerinin İstanbul’da yaklaşık yüzde 9’u, Ankara’da yüzde 16’sı, İzmir’de ise yaklaşık yüzde 31’i boş bekliyor.

İzmir’de yer açıldı
Kontenjanı kısıtlı olan ve gözde liselerin bulunduğu Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde geçen hafta 3 büyük şehirde toplam 6 kişilik boş yer vardı. İstanbul’da 1, Ankara’da 2 kişilik boş yer bulunuyor. Ancak İzmir’de arttırılan kontenjan sayesinde 120 öğrencilik yer açıldı.

Meslek liseleri boş kaldı
Kontenjanı en yüksek grup olan Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde bir değişiklik yok. Üç büyük şehirde 16 bin 265 öğrencilik boş yer bulunuyor. Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri toplam boş kontenjanın yüzde 62’sini oluşturuyor. Daha düşük kontenjana sahip olan Çok Programlı Anadolu Liseleri’nde (ÇPAL) bir değişiklik olmadı. Az sayıdaki yerleştirmenin ardından ÇPAL’nin İstanbul’da yüzde 10’u, Ankara’da yüzde 73’ü, İzmir’de ise yüzde 60’ı boş kaldı.

759659

NOT: Haberin 24 Ağustos 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/imam-hatiplere-ragbet-olmayinca-kontenjanlari-5-bin-dusuruldu-979596-egitim/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.