İlk ders 15 Temmuz şehitleri

Pazartesi açılacak olan okullarda ilk ders olarak ’15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma’ konusu tüm sınıf ve şubelerde öğrencilere anlatılacak. Tüm okullarda 19-23 Eylül tarihleri arasında 15 Temmuz’u anlatan video, seminer, konferans, şiir dinletileri düzenlenecek.

17 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa
17 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Eylül’de başlayacak 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında, tüm resmi ve özel okullarda ’15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma’ temasıyla öğrencilerin seviyeleri dikkate alınarak etkinlikler yapılmasını kararlaştırdı. 19-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak anma etkinliklerinin de detayları belli oldu.

15 Temmuz şehitleri anlatılacak
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla İl, ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okullara gönderilen genelgeye göre ’15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma’ konusu tüm sınıf ve şubelerde ilk ders saatinde öğrencilere anlatılacak. Bu kapsamdaki ilk ders, fiziki şartları uygun olan okullarda konferans salonu gibi yerlerde toplu olarak, diğer okullarda ise tüm sınıf ve şubelerde ilk ders saatinde yapılacak.

Etkinliklerle anılacaklar
Okulların açıldığı ikinci gün olan 20 Eylül’de, ‘Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe derslerinde 15 Temmuz demokrasi kahramanlarına hitaben öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlatan bir mektubun yazılması’, üçüncü gün olan 21 Eylül’de ‘Vatan ve Bayrak’ konulu şiir dinletisi, dördüncü gün olan 22 Eylül’de “Milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, demokrasi, yurt bilinci’ konularında sohbet, söyleşi veya seminer düzenlenmesi ve beşinci gün olan 23 Eylül’de de ‘Vatan savunması, istiklal ve istikbal uğruna canlarını feda eden 15 Temmuz Şehitleri için imam hatip okulları öğrencileri tarafından okunan Kur´an hatimlerinin duasının yapılması’ programda yer alıyor.

Öğrenciler şehitlerin ailelerine gidecek
MEB’den yapılan açıklamaya göre etkinlikler yıl boyu devam edecek. Bu kapsamda ‘Öğrenci gözüyle 15 Temmuz’ konulu çeşitli dallarda yarışmalar düzenlenecek. Ayrıca 15 Temmuz 2016´da şehit olan demokrasi kahramanlarının aileleri ile olayların yaşandığı mekanlar, şehitlerin bulunduğu illerdeki okulların öğretmen ve öğrencileri tarafından ziyaret edilecek.

NOT: Haberin 17 Eylül 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ilk-ders-15-temmuz-sehitleri-986689-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.