İdil’de kaçırılan ambulans böyle bulundu!

Şırnak, İdil’de 18 Aralık 2015’te PKK’lılarca kaçırılan ambulans, operasyonun sona ermesinin ardından bulundu. Kullanılmaz hale gelen ambulansın roket atarla vurulduğu ve uzun namlulu silahlarla tarandığı ortaya çıktı.

16 Mart 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
16 Mart 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Şırnak’ın İdil ilçesinde 18 Aralık 2015’te PKK’lılarca kaçırılan ambulans operasyonun sona erdirilmesinin ardından bulundu. Kullanılmaz hale gelen ambulansın roket atarla vurulduğu ve uzun namlulu otomatik silahlarla tarandığı görüldü. Bulunan ambulans terör operasyonları kapsamında görev yapan sağlık personelinin nasıl zor şartlarda gözler önüne serdi.

Asılsız ihbarla çağırdılar
Terör örgütü PKK yapılanması YDG-H üyeleri, 112 Acil Servis’e hasta olduğu yönünde ihbarda bulunarak ambulans istedi. Bir şoför ile iki sağlık personelinin bulunduğu İdil Devlet Hastanesi’ne ait ambulans belirtilen adrese giderken Turgut Özal Mahallesi, Adile Naşit Caddesi’nde yolu kesen bir grup terörist tarafından durduruldu. Şoför ve sağlık personelini zorla ambulanstan indiren teröristler, tehdit ettikleri bu kişilere bir süre örgüt propagandası yaptı. Örgüt mensupları daha sonra gasp ettikleri ambulansla bölgeden kaçtı. Şoför ve sağlık görevlileri, İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek durumu yetkililere bildirdi. Ambulansla GPS bağlantısının kesildi. Ambulansın bulunması için güvenlik güçleri tarafından çalışma başlatılmıştı.

Roket atarla vurulmuş
İdil’de teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması için ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 18 Şubat’ta başlatılan ‘Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu’nun 20’nci gününde sona ermesinin ardından bölgede güvenlik güçlerinin arama tarama çalışmaları sürüyor. İşte bu çalışmalar sırasında kaçırılan ambulans da bulundu. İdil’de kaçırılan ambulansın fotoğrafları çatışmaların dehşetini ortaya koydu. Kaçırılan ambulansın roket atarla vurulduğu ve uzun namlulu otomatik silahla tarandığı görüldü. Kullanılamaz hale gelen ambulans onarılması için çekiciyle yardımıyla taşındı.

Ambulansa ateş açıldı
Bu saldırı sağlık personeline karşı ilçede yaşanan tek olay değil. İdil’de 12 Şubat 2016’da Batman’a hasta götürüp dönüşte Çevreyolu mevkiindeki akaryakıt istasyonuna mazot almaya giden İdil 112 Acil Servis’e ait bir ambulansa teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmıştı. Açılan ateşte istasyonda çalışan Abdulbaki Dim yaralanırken, ambulansa da kurşunlar isabet etti. Bölgeden uzaklaşırken dikiz aynasından yaralıyı fark eden 112 ekibi ateş altında bölgeye dönerek yaralı Abdülbaki Dim’i de alarak İdil Devlet Hastanesi’ne götürmüştü. Emniyetin yaptığı incelemede ambulansa 10 kurşunun isabet ettiği belirlenmişti.

Bulunan ambulans kullanılamaz hale geldi
Bulunan ambulans kullanılamaz hale geldi
Ambulansın uzun namlulu silah ve roket mermisiyle vurulduğu görüldü
Ambulansın uzun namlulu silah ve roket mermisiyle vurulduğu görüldü

idil ambulans 03

NOT: Haberin 16 Mart 2016 Tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ambulans-boyle-bulundu–924990-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.