İdam sehpasından Meclis yoluna…

Muhafazakar camianın saygın kalemi ve başörtüsü eylemlerinin sembol isimlerinden Hüda Kaya, HDP tarafından Selahattin Demirtaş’ın ardından İstanbul’da aday gösterildi. Gençliğinde Ülkücü olan, 28 Şubat’ta 3 kızıyla birlikte idamla yargılanan ve hapis yatan Hüda Kaya, HDP barajı aşarsa TBMM’ye girecek.

9 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
9 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

2015 Genel Seçimi için HDP’nin en dikkat çeken adaylarından biri muhafazakar camianın tanınmış kadın yazar ve aktivistlerinden Hüda Kaya oldu. Başörtüsü eylemlerinin sembol isim olan HDP’nin ilk başörtülü adayı Kaya, İstanbul 2. Bölge’de Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’ın arkasından 2. sırada aday gösterildi. HDP barajı aşarsa Hüda Kaya bir dönem yıkmaya çalışmakla suçlandığı TBMM’ye girecek.

Kızlarıyla birlikte idamla yargılandı
Gençlik yıllarında sıkı ‘Asena’lardan biri olarak tanınan Sinoplu bir işçinin kızı olan Hüda Kaya, evlendikten sonra İslamcı bir çizgide yer aldı. 28 Şubat’ta imam hatip eylemlerinin en bilinen isimlerinden biri olan Kaya, “Ulusal bir heyecan gecesi ve başörtüsü” başlıklı dağıtılan yazısı nedeniyle TCK 312’den yargılandı ve 20 ay hapis yattı. Aktivist olan Hüda Kaya 1999’da 16, 17 ve 18 yaşlarındaki 3 kızı Nurulhak, İntisar ve Nurcihan’la birlikte katıldıkları başörtüsüne özgürlük eylemleri nedeniyle tekrar tutuklandı. Kaya ve kızları, Anayasal düzeni değiştirmeye çalışmak dahil bir çok suçlamayla DGM’de idamla yargılandı. Hüda Kaya ve kızları anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüsten beraat etti ama protesto eylemlerine katıldıkları için ceza alarak 2 yıla yakın hapis yattılar.

Kandil’de röportajlar yaptı
Bu dönem Malatya’da kiralık ev bile bulamadığı için İstanbul’a dönen Kaya, uzun bir süre işsiz kaldı. 2011’de aktivist olan oğlu Muhammed Cihad’ın bir PKK operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanması Kaya’yı Kürt hareketine yaklaştırdı. Oğlu beraat etti ama Kaya, 2013’te Kandil’e giderek PKK’nın yöneticileriyle röportajlar yaptı. Bunun ardından HDP’ye katılan Hüda Kaya, iki dönemdir HDP MYK üyesi olarak parti yönetiminde bulunuyor. Mazlumder’in ilk üyelerinden olan Hüda Kaya, aynı zamanda Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği’nin Türkiye delegesi. Hüda Kaya’nın 10 yıl önce trafik kazasında ölen kızı Nurulhak dışında 4 çocuğu bulunuyor.

NOT: Haberin 9 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/idam-sehpasindan-meclis-yoluna–776854-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.