“İçerde adam olmadan dinleme yapılamaz”

Almanya Dış İstihbarat Teşkilatı BND’nin Angela Merkel’in emriyle Türkiye’yi dinlediğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalın ardından Türkiye’de de istihbarat dünyası dinleme iddialarını tartışıyor. İstihbaratçılar, Türkiye’nin her zaman hedefte olduğunu ve içerden destek almadan dinleme ve internet akışının izlenemeyeceğini söylüyor.

 

17 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
17 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

 

“İçerde adam olmadan dinleme yapılamaz”

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Skandalın patlak vermesiyle Türkiye’de de istihbarat dünyası dinleme iddialarını tartışıyor. VATAN’ın konuştuğu istihbaratçılar Türkiye’nin hep hedefte olduğunu ve içerden destek almadan dinleme ve internet akışının izlenemeyeceğini söylüyor.

 

“Dost veya düşman yoktur çıkarlar vardır”
Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “Bunlar yeni ortaya çıkan şeyler değil. Teknik istihbaratın yaygınlaştığı bir ortamda teknolojisi güçlü olan ihtiyaçları ve hedefleri istikametinde dinleme yapar. Siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal gelişmeler için dinlerler. NATO müttefiklerinin birbirini dinlemesi meselesine gelince istihbarat dost ya da düşman yoktur, çıkarlar vardır. Her ülke gelişmelerden önce bilgi sahibi olmak ister. Türkiye’nin Almanya ile ekonomik ilişkisi, stratejik konumu, Ortadoğu bağlantıları her ülke için önemlidir” diyor.

 

“Çözüm sürecinin etkisi”
Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ise, “Almanya’dan gelen bu habere ihtiyatla yaklaşıyorum. Devletle ilgili tüm konuşmalar ve internet haberleşmeleri kriptoludur. Paralel Yapı soruşturmasında dinlenme iddiaları kriptoların TÜBİTAK’taki yazılım ve şifrelerinin ele geçirilerek yapıldığına işaret ediyor. Almanya’nın Türkiye’yi dinleme ve izlemesi bu kriptoyu ele geçirmesiyle mümkün olamaz. Almanya’nın dinlemeleri ancak içerden bir adam varsa yapması mümkün. Almanya, PKK meselesine karşı çok ilgili ve destek veriyor. Çözüm süreci Almanya’yı rahatsız etmiş olabilir” diye konuştu.

 

Not: Haberin 17 Ağustos 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan halini buradan (http://www.gazetevatan.com/-iceride-adam-olmadan-dinleme-yapilamaz–669034-gundem/) okunabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.