HES eylemine katılan işçisini küfürle kovan patrona ceza

Çalışanını, HES karşıtı eyleme katıldığı gerekçesiyle yasal hakkını ödemeden ‘s… git’ şeklinde hakaretlerle işten kovan patrona, iş mahkemesi tazminat, ceza mahkemesi 105 gün hapis hükmetti.

İşten kovulan Osman Duman
İşten kovulan Osman Duman

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Artvin’in Arhavi ilçesinde meydana gelen olay, Kavak HES firmasının, dere yatağını daraltarak vatandaşın mal ve can güvenliğini tehdit edecek şekilde izinsiz bir şekilde köprü yapmasıyla meydana geldi. Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, yapılan tüm müracaatlara rağmen yıkılmayan köprü için eylem yaptı. HES şirketinin taşeronları vatandaşa saldırınca, arbede yaşandı. Olay yerine 100-200 metre uzaklıktaki Noğa Çay Fabrikası’nda çalışan Osman Duman, anne ve babasının da eyleme katılmış olmasını gerekçe göstererek birkaç dakikalığına işyerinden izin istedi. Ancak izin alamadı. Olayın büyümesi ve olay yerine jandarmanın gelmesi üzerine bu kez izinsiz eylem yerine koştu. Olayın yatışmasıyla da geri döndü. İddiaya göre işyeri sahibi Şadi Yıldırım, izinsiz olarak eylem yerine gitmesi nedeniyle ‘s.. git’ şeklinde hakaretlerle Osman Duman ve ona destek veren arkadaşlarını işten kovdu. Ertesi gün işyerinin kapısından içeri alınmamış olmasına rağmen ‘iki gün işe gelmediği ve bu nedenle de iş akdinin kesildiğine’ dair kendisine noter aracılığıyla ihbarname gönderildi.

İş mahkemesi, tüm yasal haklarını geri verdi
Osman Duman, yasal hakları ödenmeksizin iş sözleşmesinin feshinin haksız yere olduğu ve ihbar ve kıdem tazminatının ödenmesi gerektiği yöndeki dilekçesiyle iş mahkemesine başvurdu. İş Mahkemesi sıfatıyla davaya bakan Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi, iş sözleşmesinin feshinin işveren tarafının haksız yere feshedildiği kararını verdi. Karar ile işveren tarafından Osman Duman, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, eksik ödenen ulusal ve dini bayram günlerindeki çalışmalar ile hafta tatilindeki çalışmaların karşılıklarının ve kullanılmayan yıllık izin ücretlerinin ödenmesine karar verdi.

Hakkını aradı, tehditle suçlandı
Fabrikanın sahibi olan Şadi Yıldırım, Duman’ın yasal hakların geri almak için yaptığı başvurunun ardından ‘tehdit ve hakaret ‘ suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Tanıkların dinlenmesi, yapılan incelemeler sonucu açılan davada, Duman ve Yıldırım, tehdit ve hakaret suçundan müşteki sanık olarak yargılanmaya başladı.

Alenen hakaret eden patrona 105 gün hapis
Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi, önceki gün verdiği kararında işyeri sahibi Şadi Yıldırım’ı, hakaret suçundan önce 90 gün hapse mahkûm etti. Sonra bu suçu alenen işlediği için 1/6 oranında arttırarak 105 gün hapse mahkûm etti. Hapis cezasını da paraya çevirdi.

Ağır tahrike rağmen ceza aldı
Osman Duman’ın hakaret suçundan beraatına karar veren hakim, kendisini ‘s.. git’ şeklinde sinkaflı küfürle kovan patronuna, ‘Burayı başına yıkarım’ dediği için 30 gün hapsine, ancak bu tehdit eylemini haksız tahrik altında gerçekleştirdiği için 4’te 1 oranında indirdi ve 18 gün hapis cezasına çarptırıp, bu cezayı da günlüğü 20 TL.den paraya çevirdi.

13 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 3. sayfa
13 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 3. sayfa

NOT: Haberin 13 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hes-eylemine-katilan-iscisini-kufurle-kovan-patrona-ceza-873158-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.