Her gün 75 kuruşluk bir yumurta kalbi koruyor, felci önlüyor

Çin’de 9 yıl boyunca 500 bin kişinin takip edilerek yapılan araştırmaya göre her gün bir yumurta yemek, felç riskini yüzde 26, kalp ve damar hastalığından ölüm riskini yüzde 18 oranında azaltıyor. Araştırmadan elde edilen verilere göre günde bir yumurta tüketmek kanamalı felcin neden olduğu ölüm riskini de yüzde 28 oranında düşürüyor.

27 Eylül 2018 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Çin Tıp Bilimleri Akademisi, Pekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, Çin Ulusal Gıda Güvenliği Merkezi ile yerel hastalık ve kontrol izleme merkezlerinde çalışan uzmanların yürüttüğü araştırma için yaklaşık 500 bin kişinin verileri 9 yıl boyunca takip edildi. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nin de desteklediği araştırmaya 2004 ile 2008 arasında Çin’in 10 farklı bölgesinde yaşayan, yaşları 30 ile 79 arasında değişen kadın ve erkekler katıldı.

Kalp ve felç riskini düşürüyor
Araştırmanın başında katılımcıların yüzde 13.1’i her gün bir yumurta yediklerini bildirdi. Araştırmaya katılanların yüzde 9.1’i ise hiç yumurta yemediklerini ya da çok az tükettiklerini söyledi. Uzmanların analizlerinde, her gün bir yumurta yiyenlerde kanamalı felç riskinin yüzde 26, buna bağlı ölüm riskinin yüzde 28 düşük olduğu saptandı. Elde edilen verilerin işlenmesiyle yapılan çalışmada kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin de yüzde 18 az olduğu tespit edildi. Yumurta tüketen kişilerde iskemik kalp hastalığı riski yüzde 12, majör koroner girişimlerin yüzde 14 ve iskemik felçlerin yüzde 10 daha az bulundu.

En faydalı yiyeceklerden biri
Tıp uzmanları yumurtanın içerdiği vitamin, mineral, protein, lesitin, kolin, fosfolipit gibi besin ögeleriyle birlikte yeryüzündeki en yararlı yiyecekler biri olduğunu vurguluyor. Uzmanlar yıllarca kolesterol riski ve içerdikleri doymuş yağ nedeniyle damarları tıkadığı için doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından yasaklanan yumurta, kırmızı et, yağlı süt ve süt ürünlerinin kalp hastalığına yol açmadığını, aksine makul ölçülerde tüketilen bu gıdaların kalbe iyi geldiğini ve damar hastalıklarından koruduğunu belirtiyor.

NOT: Haberin 27 Eylül 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/her-gun-75-kurusluk-yumurta-kalbi-koruyor-1203910-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.