“Hepimiz Özge’yiz yanmakla bitmeyiz!”

Mersin dün canice öldürülen Özgecan için ayaktaydı. Arkadaşı, genci, yaşlısı, şalvarlısı, kentlisi, köylüsü, taraftarı, motorcusu, engellisi, binlerce kişi “Özgecan ölümsüzdür” diye haykırdı…

19 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
19 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR – KENAN BUTAKIN / MERSİN

Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşi bir şekilde öldürülen Özgecan Aslan için, öğrenim gördüğü Çağ Üniversitesi’nden ve Türkiye’nin çok sayıda şehrinden yaklaşık 15 bin kişi yürüyüş düzenledi. VATAN ekibinin izlediği Çağ Üniversitesi kampüsünde toplanan kalabalık, Tarsus Yenice beldesine doğru yaklaşık 3 kilometrelik yolu yürüyerek vahşice işlenen cinayeti protesto etti. Yürüyüş için D-400 Karayolu’nun bir yönü kapatılırken, yürüyüşe katılanlar mor renkli döviz ve pankartlar taşıdı. Çok sayıda kişinin siyah kıyafetler giydiği kalabalık arasında köylerinden gelen şalvarlı yaşlı teyzeler de vardı.

‘Caniler korksun diye’
Yürüyüş sırasından konuştuğumuz 68 yaşındaki ayağında çiçekli basma şalvarla protestoya katılan Emine teyze, “Oğlum, duyduğumuzdan beri geceleri uyuyamıyoruz. Böyle masum bir yavruya nasıl kıydılar? Hepimizin çocuğu, torunu var. Bundan sonra böyle bir şey bir daha yaşanmasın diye, buna yeltenecek caniler korksun diye köyden arkadaşlarla yürüyüşe geldik” dedi.

‘Erkekler de ağlasın’
Çağ Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi öğrencileri, öğrenci aileleri, öğretim üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Tarsus Kaymakamı Hasan Göç’ün de katıldığı yürüyüşte, makyajla şiddet görmüş kadınları canlandıran öğrenciler de “Erkekler de ağlasın” sloganları attı. Kalabalık bir dakikalık saygı duruşunun ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Kadınlar savunma sporlarına başladı
Art arda gelen kadın cinayetleri ve şiddet olaylarının ardından kadınlar savunma sporlarına yönelmeye başladı. Bursa’da kimi kadınlar muhtemel şiddet olaylarında saldırganlara karşı kendini koruyabilmek amacıyla savunma sporu kurslarına gidiyor. Kentte yakın savunma eğitimi verilen bir spor salonunda görevli Antrenör Sefer Güneş, kurslara genellikle 18-50 yaşlarındaki kadınların rağbet ettiğini söyledi.

FB’den bedava ders
Fenerbahçe Kulübü de ses getirecek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Dünya Çocukları Birliği ile ortaklaşa proje geliştiren Fenerbahçe Ankara Boks Okulu’nda kadınlara, boks ve kick boks eğitimi verilecek. ‘Sıra sana gelmeden, kendini savunmayı öğrenmelisin’ sloganıyla yürütülen projeyle, her yaştan kadına kendilerini savunabilmeleri için 3’er aylık dönemlerle ücretsiz yakın savunma teknikleri öğretilecek.

Ezeli rakipler omuz omuza
Her maçta olay çıkaran ezeli rakipler Mersin İdman Yurdu, Tarsus İdman Yurdu, Adana Demir Spor, Adana Spor taraftarları kol kola yürüdü. Beşiktaşlılar, Fenerbahçeliler ve Galatasaraylılar da “Susma haykır, tecavüze hayır” diye bağırdı.

3 kilometreyi 1 saatte yürüdüler
Yaklaşık 15 bin kişi, 3 kilometrelik yolu 1 saat 15 dakikada yürüdükten sonra toplandıkları Cumhuriyet Meydanı’nda ’Özgecan ölmedi kalbimizde yaşıyor’, ’Katiller idam edilsin’, ’Hepimiz Özgeyiz yakmakla bitmeyiz’, ’Kadına uzanan eller kırılsın’ sloganları attı.

Şok cihazlarının satışı patladı
Savunma ve av gereçleri satılan bir iş yerinin sahibi Lemi Zorbey, Özgecan cinayetinin ardından kadınların savunma amaçlı aletlere ilgisinin artığını söyledi: “El feneri görünümlü şok cihazı satışlarında ciddi bir artış, yoğun talep var. Bir hafta önce hiç talep yokken son birkaç günde 12 sipariş aldık. Bu cihaz, 220 volt elektrik vererek saldırganın hareket kabiliyetini kısıtlıyor, kırıyor. Onun saldırısını en zayıf noktaya getiriyor ve yarım saat süreyle saldırgan hareket edemiyor. Ayrıca saldırganı 1-1,5 metre geriye itiyor. Bu sayede saldırıya uğrayan kişi kendisini korumuş oluyor. Bunun yanı sıra caydırma amaçlı ses silahlarından, küçük çakılardan alıyorlar.”

Minibüsçüler harekete geçti
Özgecan cinayetinin ardından minibüslerde can güvenliğinin sağlanması için düğmeye basıldı. Mersin ve İstanbul’un ardından başkentte de tüm minibüslere kamera ve GPRS sistemi getirilmesi kararı alındı. Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacı Bekir Gani, “Yıl sonuna kadar Ankara’daki tüm minibüslere kamera ve GPS sistemi kurulma işlemi tamamlanacak. 2010’dan bu yana UKOME kararınca tecavüz, gasp, terör suçlarından sabıka kaydı olanları minibüs şoförü olarak çalıştırmıyoruz” dedi. Sakarya’da ise minibüslere 3 yıl önce güvenlik kamerası zorunluluğu getiren Adapazarı Minibüsçüler Esnaf Odası yetkilileri, bu zorunluluğu uygulamayan minibüslere cezai işlem uygulandığını açıkladı.

‘TOK’tan yas kararı
Tarsus Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar İşletme Kooperatifi (TOK), Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto için bir günlük iş bırakma kararı aldı. Duraklara, “Yastayız. Tarsus otobüsçüleri” yazılı siyah pankart asıldı.

NOT: Haberin 19 Şubat 2015 Tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-hepimiz-ozge-yiz-yakmakla-bitmeyiz–741497-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.