“Helikopterde olumsuz bir şey yaşanmadı”

Ağrı’daki çatışmada yaralı üsteğmenle birlikte TSK helikopterine alınan MEYA-DER’in Başkanı Cenap İlboğa ve kızkardeşi Sevgi İlboğa’nın kardeşi Turgay İlboğa, “Helikopterde olumsuz bir olay yaşanmamış” dedi.

14 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa
14 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ağrı’nın Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyü kırsalında Tendürek Dağı eteklerinde asker ve PKK’lılar arasında çıkan çatışmada yaralanan dört asker ve bir vatandaşa yoğun ateş yüzünden uzunca bir süre müdahale edilemedi. PKK’lıların bulunduğu bölgede yaralanan askerler çevredeki vatandaşlar tarafından askeri uyku tulumlarında taşınarak çatışma bölgesinden çıkarıldı.

Yaralı abi, refakatçi kızkardeş
Çatışmadan saatler sonra ilk helikopter gelerek aralarında uzman çavuşların bulunduğu 3 yaralı askeri aldı. Bölgeye yaklaşık 10 saat sonra inen ikinci Skorsky ise karnından yaralanan üsteğmeni ve çatışma sırasında 3 kurşun isabet eden PKK’ya yakınlığıyla bilinen Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (MEYA-DER) Diyadin Temsilcisi Cenap İlboğa (42) ile abisinin yanında bulunan Sevgi İlboğa’yı (21) refakatçi alarak havalandı. Yaralılar helikopterle Ağrı Devlet Hastanesine getirildi.

“Helikopterde olumsuz bir şey yaşanmadı”
Cenap İlboğa’nın kardeşi Turgay İlboğa (27) yaşananları şöyle anlattı: “Abim ve kızkardeşim yaralı askerlere yardım etmek için giden gruptaydılar. Canlı kalkan olarak yardım için bölgeye çıktılar. Orada helikopter ya da askerlerden ateş edildiğini zannediyoruz. Abim ateş açılınca yaralanıyor. Kızkardeşim Sevgi o sırada yaralı abimin yanında feryat ediyor. Bölgeye inen askeri Skorsky helikopteri hem yaralı askeri hem de abim Cenap ile kız kardeşim Sevgi’yi alarak havalanıyor. Helikopter de can pazarı yaşandığı için herhangi kötü ya da olumsuz bir olay yaşanmamış. Yaralılar Ağrı Devlet Hastanesi’ne getirildi.”

“Kızkardeşim gözaltına alındı”
Turgay İlboğa, helikopterin hastaneye ulaşmasıyla kız kardeşinin gözaltına alındığını belirtiyor: “Helikopter hastaneye gelince hemen yaralılara müdahale ediliyor. Bu sırada kızkardeşim Sevgi İlboğa gözaltına alındı. Ağrı İl Jandarma Komutanlığı’nda ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Abime Ağrı’da kolluk olumsuz davranınca ambulansla Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne naklettirdik. Abimin göğsü, baldırı ve koluna 3 kurşun isabet etmiş. Ameliyatı yapıldı. Hayati tehlikesi bulunmuyor. Kendisi yoğun bakımda tutuluyor. Ancak polis görüşmemize izin vermiyor. Polis abime örgüt üyesi olarak ifade vermesi yönünde baskı yapıyor.”

NOT: Haberin 14 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-helikopterde-olumsuz-bir-sey-yasanmadi–779429-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.