HDP 83 milletvekiline çıkabilir

Seçimin sürprizi HDP’nin Şanlıurfa, Batman ve Muş’ta geçersiz oylar nedeniyle YSK’ya yaptığı başvurular kabul edilirse, HDP 83 milletvekiline ulaşarak mecliste 3. parti olacak.

10 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa
10 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Seçimin sürprizi HDP’nin milletvekili sayısı artabilir. Resmi olmayan sonuçlara göre HDP şu anda 80 milletvekiline sahip gözüküyor. Ancak HDP il yönetimleri Şanlıurfa, Batman ve Muş’ta kendilerine ait nizami oyların geçersiz sayıldığını öne sürerek YSK’ya başvurdu. YSK bu başvuruları kabul edip oyları HDP’ye ait olduğu yönünde karar verirse seçim tablosu değişiyor. Eğer sonuç bu şekilde olursa HDP 83 milletvekiline ulaşarak meclisteki üçüncü parti olacak.

Fakıbaba kaybedebilir
Şu anda milletvekili sayılarında Şanlıurfa’da 7-5 AKP, Batman’da 3-1 HDP, Muş’ta ise 2-1 yine HDP önde. Ancak denklem değiştiğinde Şanlıurfa’da AKP ve HDP 6’şar milletvekiline sahip olacak. Batman’da durum HDP lehine 4-0, Muş’ta ise yine HDP lehine 3-0 olacak. Bu durumda AKP 254 milletvekiline kadar düşebilir. Bu durumda Şanlıurfa’da AKP listesinin 7’inci sırasında bulunan eski belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba yerine HDP’li Yasin Batan TBMM’ye girecek. Batman’da AKP’li Ziver Özdemir meclis dışı kalırken HDP’li Hasan Yağız milletvekili olacak. Muş’ta ise yine AKP’li M. Emin Şimşek’in yerine HDP’li Mensur Işık meclisin yeni üyeleri arasında yerini alacak.

Ajansların sonuçları farklı
Bu noktada haber ajanslarının da sonuçları kafaları karıştırıyor. DHA ve CHA’ya göre HDP Batman’da 4 milletvekilliğini de kazandı. Anadolu Ajansı ise durumu 3-1 olarak veriyor. AA’nın sonuçlarına göre şu anda AKP 258, CHP 132, MHP ve HDP 80’er milletvekiline sahip gözüküyor. Cihan Haber Ajansı’nın verilerine göre ise AKP 259, CHP 131, HDP 81 ve MHP 79 milletvekilliği elde etti.

Yüksekdağ’ın danışmanı ’83’ dedi
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Meclis Grup Danışmanı olan Sıtkı Güngör’de dün Twitter hesabından bu gelişmeyi duyurarak, “Vekil sayımız 83 oldu” diyerek bir açıklama yaptı. Ancak Sıtkı Güngör daha sonra attığı ikinci bir mesajda ise “Henüz kesin bilgi değil. Net bilgi için beklemedeyiz” dedi. HDP teşkilatlarına ait çeşitli sosyal medya hesapları da başvuruların incelendiği ve vekil sayısının 82 ya da 83 olarak açıklanmasının yakın olduğunu belirtti.

1 milyon 331 bin oy geçersiz
Seçim sonrası en dikkat çeken noktalardan biri geçersiz oylar oldu. Türkiye genelinde 1 milyon 331 bin 34 oy geçersiz sayıldı. 2011’de bu rakam 973 binde kalmıştı. En çok seçmenin yaşadığı İstanbul’da ise 537 bin 326 oy geçersiz ilan edildi. Yine 2011 Genel Seçiminde İstanbul’da geçersiz sayılan oy sayısı 175 bin 173 olmuştu. 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçersiz oylar 737 bin olurken, 2014 Yerel Seçimlerinde ise sandıktan çıkan 1 milyon 807 bin geçersiz oy bu alanda rekor olmuştu. Uzmanlar oyların geçersiz sayılmasının nedeni olarak pusulalara vurulan mühürlerin alan dışına taşmaması ya da iki kere basılmasını gösteriyor. İstanbul’da ise oy pusulalarında parti alanlarının altında bulunan bağımsız adaylara ait alanların kafaları karıştırdığı belirtiliyor.

NOT: Haberin 10 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/uc-ilde-itiraz-var-hdp-83-e-cikabilir-800149-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.