Havada son prova

Türkiye’ye ait test uçuşları yapan 5. nesil savaş uçağı ilk F-35A’nın kalkış ve manevra anının fotoğrafları yayınlandı. İlk F-35A’nın, 21 Haziran’da Teksas’ta düzenlenecek tören ile Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.

21 Mayıs 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk 5. nesil savaş uçağı olacak F-35A’nın farklı görüntüleri ortaya çıktı. 10 Mayıs’ta Fort Worth Teksas’ta yer alan ve Lockheed Martin şirketine ait olan tesiste, F-35’lerin ilk test uçuşu gerçekleştirilmişti. 18-001 kuyruk numarasına sahip uçak, ABD’li bir test pilotu tarafından havalandırılmış, uçuş sırasında Lockheed Martin’e ait olan bir F-16 da uçağa eşlik etmişti. Şimdi de test uçuşundaki F-35A’nın ilk kez kalkış ve manevra anının fotoğrafları yayınlandı.

Türk pilotlar eğitilecek
İlk F-35A, 21 Haziran’da düzenlenecek tören ile Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildikten sonra Türk pilotlarının eğitimi için 2019’a kadar ABD’de kalacak. 2019’da ise ikinci uçağın teslimi ve pilot eğitimlerinin tamamlanmasıyla birlikte F-35A’lar Malatya’da konuşlu 7. Ana Jet Üs Komutanlığına getirilecek.

Engelleme hamlesi
Öte yandan ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’dan sonra Temsilciler Meclisi’nde de Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışını bloke etmeye yönelik bir yasa tasarısı hazırlandı. Dış İlişkiler Komitesi üyesi Demokrat David Cicilliene geçen yıl yaptığı F-35 satışının bloke edilmesine yönelik çabasını yenilerken girişime Cumhuriyetçi Ted Yoho, Gus Lirakis ve Robert Aderholt ile Demokrat John Sarbanes, Frank Pallone ve Jim McGovern destek verdi.

“NATO’ya zarar vermez!”
Temsilciler Meclisi’ne gelen yasa tasarısında F-35 teslimatının bloke edilmesi durumunda bu hareketin NATO çıkarlarına aykırı olmadığı, NATO’nun ortak çalışabilirliğine hasar vermediğine dikkat çekiliyor. Tasarıda ayrıca Başkan Trump’tan NATO’ya ait unsurları düşman aktörlere ifşa etmediği, NATO ülkelerinin güvenliğine zarar vermediği konusunda güvence vermesi isteniyor. Aksi halde F-35 satışının bloke edilmesini öngörülüyor. Bu hareketle Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı konusunda Türkiye’ye baskı kurulması hedefleniyor. Tasarıyla Rusya’dan S-400 füze sistemi alan Türkiye’ye baskı hedefleniyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell de Nisan ayında, ABD’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasının F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatı üzerinde etkili olabileceğini söylemişti.

Teslimat bir ay sonra
Savunma Sanayii Müsteşarı ile hükümet üyeleri ise böyle bir engellemenin ortaklığa zarar vereceğini ve müttefik ülkelerin güvenini sarsacağını belirtiyor. Hükümet üyeleri ilk uçak teslim töreninin planlandığı gibi 21 Haziran’da Teksas’ta yapılacağını belirtiyor. Halihazırda envanterde bulunan ve Türk hava sahasının güvenliğini sağlayan F-4E 2020’lerin yerini alacak olan F-35-A’lardan 100 adet alınması planlanıyor. Türkiye şu ana kadar 30 uçak için kesin sipariş verdi.

Gösterilere seçim iptali
Erken seçim nedeniyle hava akrobasi timi Türk Yıldızları ile F-16 gösteri uçağı Solotürk’ün 4’er uçuşları iptal edildi. TSK’nın havadaki gösteri ve akrobasi timleri Türk Yıldızları ile Solotürk’ün yurt içindeki gösteri uçuşları erken seçim nedeniyle iptal edildi. Türk Yıldızları ekibi geçtiğimiz hafta resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Alınan erken seçim kararı doğrultusunda; Ereğli, Giresun, Doğanhisar, Rize ve Trabzon gösterilerimiz iptal edilmiştir” denildi. Türk yıldızları iptallerin ardından ilk uçuşunu 8 Temmuz’da Yalvaç’da gerçekleştirecek. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde bu uçuşun da iptal edilebileceği belirtiliyor. Türk Yıldızları 20 Temmuz’da KKTC’ye ardından iki gösteri uçuşu için 28 ve 29 Temmuz’da Romanya semalarında olacak. Sonrasında ise planlı gösteriler yapılmaya devam edilecek.

SoloTürk, Kazakistan ve İngiltere yolcusu
Türk Yıldızları’nın ardından Türk Hava Kuvvetleri’nin tek F-16 gösteri ekibi SoloTürk’ün de aynı tarihlerdeki yurtiçinde yapacağı dört gösterisi iptal edildi. SoloTürk resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Genelkurmay Başkanlığı tarafından görülen lüzum üzerine aşağıdaki gösteri uçuşlarımız iptal edilmiştir: 20 Mayıs-Sinop, 2 Haziran-Tekirdağ, 23 Haziran-Bodrum ve 28 Haziran-Kocaeli” denildi. Gösteri uçuşları iptal edilen Solotürk 23-28 Haziran tarihlerinde yurt dışında Kazakistan’da uçacak. Solotürk, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek KADEX 2018 Silah Sistemleri ve Uzay Teknolojileri Fuarı’nda 3 gösteri uçuşu yapacak. Bu uçuşların ardından İngiltere Fairford’da dünyanın en prestijli hava gösterisi olan ‘Uluslararası Kraliyet Air Tattoo Faaliyeti’nde 14 ve 15 Temmuz tarihlerinde 2 gösteri uçuşu için havalanacak.

NOT: Haberin 21 Mayıs 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/havada-son-prova-1168000-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.