Hava tahminleri neden tutmadı?

7 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
7 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Önceki gün sabahtan itibaren televizyon kanallarında program yapan bir çok meteoroloji mühendisi İstanbul’a yağacak karı saat saat bildirdi. İlk tahmine göre kar İstanbul’a Pazartesi 16.00-17.00 saatleri arasında yağacaktı. Olmadı. Kar yağmayınca tahminler önce saat 21.00’a sonra 23.00’a çekildi. Yine kar yağmayınca yağışın salı sabahı 11.00’de başlayacağı söylendi. Ama saat 13.00-14.00’a kadar İstanbul’da Avrupa Yakası’nın merkezi olan yerlere beklenen ‘yoğun’ kar yağışı gerçekleşmedi. Kar İstanbul’a akşamüstüne kadar hafif hafif bir yağdı, bir durdu.

Hoca da yanıldı
Meteoroloji mühendislerini yetiştiren İTÜ Meteoroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da geçtiğimiz Cuma günü Twitter’da “Haftaya Pazartesi kar yağışı gece yarısına kaymış gibi ama salı sabahı kardan evden çıkamayacakmışız gibi görünüyor” yazmıştı. Oysa akıllı telefonlarla takip edilebilen dış kaynaklı meteoroloji uygulamaları ve internet siteleri İstanbul’un çoğunda kar yağışının Salı günü öğleden sonra olacağını gösteriyordu. İstanbul’a beklenen yoğun kar yağmayınca okulların tatil edilmesi de çok eleştirildi. Peki teknolojik gelişmelere rağmen uzmanlar neden yanıldı?

“Herkesin İstanbul’u farklı”
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu
“İstanbul bir uçtan diğerine çok uzun ve büyük bir şehir. Anadolu Yakası’ndaki yağış Avrupa Yakası’nda görülmüyor. Herkes İstanbul’u bulunduğu yere göre tarif ettiği için farklılık oluyor. Gün 24 saat. Bulunduğunuz ana bakarak şimdi yağmadı demek doğru değil. Riske göre hareket etmek lazım. Saat saat kar tahmini verenler neye bakarak saat veriyor bilmiyorum. Yağış beklendiği gibi trafik saatlerinde olsaydı kimse dışarı çıkamayacaktı. Gebze, Kurtköy, Pendik gibi bölgelerde bir çok insan dışarı çıkamadı. Ara sokaklardan ana arterlere çıkmak zor. Ana arterler temizleniyor ama ara sokaklar için ilçe belediyeleri pek bir şey yapmıyor. Ben uyarı amaçlı yazdım. Tahminler her gün değişebiliyor. Hava havai bir şeydir.”

“Medyatikliğin kurbanı oldular”
Yüksel Yağan (Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri)
“Meteoroloji tahmin işidir. Yanlış olan saat vererek çok iddialı tahminler yapılmasıdır. Uyarı daha genel yapılmalı. İnsanoğlu olarak atmosferik fenomeni tam olarak çözmüş değiliz. Atmosferde tahminlerdeki gibi kesinlik yok. Çünkü işin içinde çoklu etkileşimli meteorolojik olaylar var. Meteoroloji mühendisleri de çoklu etkileşimler nedeniyle yanılıyorlar. Açıkçası meteoroloji mühendisleri arkadaşların yanılmalarının nedeni ‘kar yağışını ilk ben bildim’ deme çabasından kaynaklandı. Medyatikliğin kurbanı oldular. Biz kar geçtikten sonra, yani Çarşamba günü akşamından itibaren öne çıkacak olan buzlanmaya neden olacak soğuk havaya dikkat çektik.”

Donmaya devam
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre İstanbul’da kar yağışı bugün de aralıklarla devam edecek. Ancak kuzeyden gelen rüzgarların etkisiyle hava sıcaklığı düşmeye devam edecek. İstanbul’da çarşamba ve perşembe günleri sıcaklığın -4 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Özellikle gece hissedilen sıcaklığın -10 derece olabileceğine dikkat çekilirken vatandaşlar don olayı ve buzlanmaya karşı uyarılıyor. Soğuk hava cuma ve cumartesi günü de devam edecek. Pazar günü İstanbul bulutlu bir güne merhaba derken hava sıcaklığı 9 dereceye kadar yükselecek. Ankara’da kar bugün yağmaya devam ederken sıcaklık düşecek. Perşembe ve cuma günleri kar yağışı beklenmezken Cumartesi günü tekrar kar yağışı yaşanacak. Ankara’da perşembe ve cumartesi günleri arasında en soğuk günlerini yaşayacak gece sıcaklığın -17 dereceye kadar inmesi bekleniyor. Uzun bir aradan sonra kar gören İzmir de ise kar yağışı kesiliyor. Perşembe günü -4 dereceyi görecek İzmir’de hava sıcaklığının cuma günüden itibaren artarak önce 7 dereceye pazar günü ise 10 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Pazar günü Marmara ve Doğu Anadolu bölgesinin bir kısmı hariç tüm yurtta hava güneşli olacak. Yurdun genelinde hava sıcaklıklarının 10 derece ve üstüne çıkması bekleniyor.

“İstanbullular camdan bakarken Ankaralı bebeler servis itiyor!”
Beklenen yoğun karın yağmaması İstanbul’da tatil edilen okullarla ilgili tartışmayı da beraberinde getirdi. Ankara da ise şehir merkezinde bazı noktalarda karın 30 santilme ulaşmasına rağmen şehir dışındaki 6 ilçe dışında okulların tatil edilmemesi bir çok Ankaralıyı isyan ettirdi. İstanbul ve Ankara’da yaşayan vatandaşlar tepkilerini sosyal medyada paylaştıkları mesajlarla gösterdi. En çok dikkat çeken paylaşımlar ise Ankara’da ara sokakta kalan okul servislerini iten öğrencilerin fotoğrafları oldu.

– İstanbul’da çocuklar pencereden kar yağacak mı diye bakarken, Ankaralı bebeler servis araçlarını itiyor.
– Kar yağmadan kar tatili sadece bizim memlekette olabilirdi. Meteoroloji koca valiyi bildiğin trolledi.
– İstanbul’dan başlayan kar tatili Kocaeli Üniversitesine ulaştı. Herhalde yarın sabah da Ankara’ya ulaşır.
– İstanbul’da kardan adam yapacak kadar kar bulamayan öğrenciler tatili protesto ettiler.
– İstanbul’da kar tatili artık kardan önce geliyor valla teknoloji çok gelişmiş.
– Eskiden önce kar yağar sonra okulların tatil edilmesi beklenirdi, şimdi okullar tatil edilip, kar yağması bekleniyor!
– Almanya’da kar tatili böyle uygulansaydı okuldan mezun olacak öğrenci bulunamazdı.
– Meteorolojide gergin bekleyiş: O kar bu İstanbul’a yağacak!
– Şirinevler’e üç beş tane kar düştü ya buna da şükür
– İstanbul’a kar yağacak dendiğinde tam olarak neresi kastediliyor? İzmit-Tekirdağ arası “teknik olarak” İstanbul sanırım
– Sevgili İstanbul sakini arkadaşlar kar size geldi de bize mi yollamıyorsunuz. Salın İzmit’e doğru.
– Kaç gündür kar yağacak diye İstanbul korkudan eve kapandı, devlet okulları kapattı, ama yağmıyor. “Hava Muhalefeti” dedikleri bu galiba!
– İstanbul için o kadar uyarı yapıldı, ama kar fotoğraflarını İzmirliler paylaşıyor.
– Kar yağmadan, okullara kar tatili verilen şehre İstanbul denir!
– İstanbul’da kar yağacak diye tatil kararı verilip kar işi karavana olunca, uzmanlar yerli yapay kar yağdırma aracı için çalışmaya başladı
– Vali fake’e geldi. İstanbul da ne kar ne de yağmur var.

7 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
7 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

NOT: Haberin 7 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kardan-turkiye–714579-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.