Hava ‘grip’ esiyor!

Grip sezonu yaklaştı. Uzmanlar, “Bu yıl korkutacak yeni bir grip virüsü beklenmiyor” diyor. Bir diğer önemli uyarı ise risk grubundaki kişilerin aşı olması yönünde yapılıyor.

Grip sezonu başlıyor
Grip sezonu başlıyor

İLKER AKGÜNGÖR 

Son yıllarda domuz ve kuş gribi virüsleriyle yoğun ölümlere yol açan grip sezonu başlıyor. Uzmanlar grip aktivitesini Aralık ayının başından itibaren bekliyor. Uzmanlara göre bu yıl korkutacak yeni bir virüs beklenmiyor.

“Ufukta korkutacak grip yok”
Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan grip virüsüyle ilgili şöyle konuştu: “Grip aktivitesi daha başlamadı. Tahminlerimiz Aralık başı gibi aktivitenin artacağı yönünde. Grip virüsü antijen değiştiriyor. Geçen yıl B virüsü fazlaydı. Şu ana kadar tespit edilen yeni bir virüs yok. Aşı ve korunma tedbirleriyle gidecek virüs bunlar. Risk gruplarının aşılanmasını öneriyoruz. Dünyada H5N1 (Kuş gribi) vakaları var. Ancak H1N1 (Domuz gribi) artık korkulacak bir virüs değil. Aşılarımızın içinde de var artık. 2010’daki salgından sonra mevsimsel griplerin arasına girdi. Toplum H1N1’e bağışıklık kazandı. H5N1 ise Türkiye’de 2006’dan sonra görülmedi. Özellikle Güneydoğu Asya ülkeleri ve geçen Yıl Mısır’da görüldü. Dünyanın değişik bölgelerinde görülmeye devam ediyor. Ancak bu yıl yeni ve bizi korkutacak bir virüs beklentimiz yok.”

“Rhino sadece nezle yapar”
Prof. Dr. Ceyhan, çok konuşulan Rhino’nun da ayakta geçirilen nezleye yol açtığını belirtiyor: “Rhino virüsü genellikle basit nezle yapan bir virüs. Burundan geliyor. Rhino nezlenin en çok görülen etkenidir. Ayakta geçirilen, burun akıntısı ve kuru öksürük yapan bir hastalık. Rhino korkutucu bir virüs değil.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.