Harem-i İbrahim Camii’ni düğün salonuna çevirdiler!

Filistin’in işgal altındaki El Halil kentinde bulunan ve içinde Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf ile eşlerinin kabirlerinin olduğu Harem-i İbrahim Camii’nde bir grup İsrailli yerleşimci düğün düzenledi. Kutsal mekanda gizlice yapılan düğün tepki çekti.

17 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Filistin’in işgal altındaki El Halil kentinde bulunan ve içinde Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf ile eşlerinin kabirlerinin olduğu kutsal Harem-i İbrahim Camii’nde bir grup İsrailli yerleşimci düğün düzenledi. Batı Şeria’da bulunan Harem-i İbrahim Camii hem Müslümanlar hem de Yahudiler için kutsal bir mekan olarak biliniyor.

Akşam namazından sonra
Cami yerleşkesine gündüz saatlerinde ziyaretçi gibi gelen İsrailli grup, edinilen bilgiye göre akşam namazından sonra güvenlikçilerin zorla çıkartılmasını sağladı. Bunun ardından düğün salonu olarak düzenlenen havra kısmında Yahudi bir çiftin düğünü yapıldı. El-Halil Vakıflar Dairesi camide düğün yapıldığını doğruladı. Düğünü kutsal mekanın saflığının ciddi biçimde ihlal edildiğini söyleyerek kınayan El-Halil Vakıflar Dairesi, UNESCO’yu göreve çağırdı.

Peygamberlerin mekanı
Emeviler döneminde İslam mimarisine uygun olarak Haremü’l Halil adıyla yapılan mescid, Abbasiler döneminde cami haline getirildi. Bin yıldan fazla tarihi bulunan Harem-i İbrahim Cami’nin altındaki mağarada, Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf ile eşlerinin kabirleri bulunuyor. 1967’de işgale uğrayan cami, 25 Şubat 1994 Cuma günü sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açan Yahudi bir fanatiğin eyleminden sonra kapatıldı.

İsrail böldü
Toplam 29 Filistinli’nin öldürüldüğü ve 150’den fazla yaralının olduğu saldırının ardından 1997’de açılan caminin yarısından fazlası Yahudilere sinagog olarak tahsis edildi. Hz. İshak ve eşinin bulunduğu kabirler Müslümanlara ayrılan kısımda, diğer kabirler ise Yahudilere ayrılan bölümde kaldı. Çevresinde Müslümanlar ile İsrail askerlerinin sık sık çatıştığı camide Medine’yi savunan Fahreddin Paşa’nın kumandanlığını yaptığı birliğe ait Medine Sancağı, Artuk Bey’in oğlu Arslan Artuk’un mum ayakları, Sultan Abdülhamid’in altın kaplama şamdanları gibi bir çok önemli eser bulunuyor.

NOT: Haberin 17 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/camide-dugun-skandali-1143892-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.