“Halı sahada maç caiz değil!”

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, halı sahada kısa şort giyerek ve iddiaya tutuşarak maç yapmanın caiz olmadığını söyledi. İlahiyatçılar, Ünlü’nün görüşlerine destek verdi.

Halı sahada futbol doktorlar tarafından çeşitli zararları nedeniyle eleştiriliyor.
Halı sahada futbol doktorlar tarafından çeşitli zararları nedeniyle eleştiriliyor.

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, dün Vahdet Gazetesi’nde yazdığı köşesinde halı sahada top oynamakla ilgili yeni bir tartışma başlattı. Ünlü, yazısında, “Halı sahada maç yapıyorsan ben iki şeye bakarım. Birincisi bacağın açık mı, kapalı mı? Dizle göbek arası avrettir. Senin bacağını başkası görüyorsa bu caiz değil. Ama neden? Futbol oynamaktan değil, senin bacağın açık olduğu için. İkinci mesele ise kumara girme tehlikesi. Kaybedenler, kazananlara pasta alacaksa, içki olmayıp pasta da olsa kumara girer. Veya kaybeden sahanın parasını ödeyecekse kumara girer. Bunlara dikkat etmek lazım!” dedi.

 

“Karşılıklı iddia kumardır”
İlahiyatçı yazar Mehmet Paksu aynı konuyu kendi sitesinde, “Karşılıklı bahis ve iddialaşmak gibi tertip ve oyunlar da aynı şekilde kumar sayılmaktadır. Ancak tek taraflı olursa caiz olur. Top oyunlarında da, namazın geciktirilmesine veya terkine, başkalarına gösterilmesi caiz olmayan yerlerin açılmasına meydan verilmediği, vücudun yaralanmasına ve sakatlanmasına sebep olmadığı müddetçe bir mahzurdan söz edilemez. Bu hususlardan birisi söz konusu olunca meşru olmaktan çıkar” diye yazdı.

 

“Kısa şortla caiz değil”
Yalova Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ebubekir Sifil ise kendi sitesinde futbolun zaman ile enerjiyi heba ettiğini ve taraftarlarca ciddi harcamalar yapıldığına dikkat çekerek, “Erkeklerin göbekle diz kapağı arasında kalan bölgeyi açması (zaruret halleri müstesna olmak üzere) haramdır. Burası erkeklerin avret mahallidir. Futbolcuların giydikleri şortlar da diz kapağına kadar uzanmadığı için kısa şortla oynanan futbol maçlarını izlemek caiz değildir” dedi.

 

Mezhep farkı
İslam Fıkhı’na göre erkeğin mahrem yerleri Sünni mezheplerinde farklı değerlendiriliyor. Erkeğin başkaları tarafından görülmesi haram olan yerlerine setr-i avret (avret yeri) deniyor. Hanefi ve Şafii mezheplerinde erkeğin avret yeri göbek ile dizi arasında yer alıyor. Ancak Maliki ve Hanbeli mezheplerinde özellikle de namaz dışında avret yeri olarak yalnız seveteyn denilen yani sadece vücudun önü ve arkasındaki cinsel organlar kabul ediliyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.