Hafta sonu uykusu hasta ediyor!

ABD’de yapılan araştırmaya göre hafta sonu fazla uyku uyumak vücut ritminde bozulmaya yol açtığı için diyabet ve kalp hastalıkları riskini arttırıyor.

Uzmanlar hafta sonu düzenli olarak fazla uyumanın hastalıklara yol açtığını belirtiyor.
Uzmanlar hafta sonu düzenli olarak fazla uyumanın hastalıklara yol açtığını belirtiyor.

İLKER AKGÜNGÖR

Amerika’da eğitim veren Pittsburgh Üniversitesi uzmanlarının yürüttüğü uzun soluklu çalışmanın ikinci fazında hafta sonu fazla uyku uyuyan kişilerde kalp hastalıkları ve diyabet riskinin arttığı tespit edildi. 20 ile 54 yaşları arasındaki 447 erkek ve kadının uyku düzenleri ve kardiyo-metabolik risklerinin analiz edildiği çalışmada haftada en az 25 saat düzenli çalışan kişilerin fiziksel aktivite ve uykuları bir bileklikle kaydedildi.

Sosyal jet-lag
Journal of Clinical Endocrinology Metabolism isimli saygın tıp dergisinde yayınlanan yayınlanan araştırmaya katılanların yüzde 85’inin hafta sonları ve tatillerde, iş günlerine göre daha geç uyandıkları belirlendi. Araştırmacılar katılımcıların yüzde 15’inin ise hafta içinde işe gittikleri günlere göre hafta sonları ya daha erken ya da aynı saatte uyandıklarını saptadı. Çalışma ve tatil günleri arasında uykuyu uzatanlara yapılan testlerde iyi kolesterolün (HDL-kolesterol) daha düşük, trigliserit ve açlık insülin seviyelerinin daha yüksek olduğu saptandı. Aynı kişilerin bel çevresinin daha geniş ve vücut kitle endekslerinin de daha fazla olduğu tespit edildi. Uyku düzenindeki bu tür bozuklukları ‘sosyal jet-lag’ olarak adlandıran araştırmacılar uyku değişikliklerinin vücüdun ritminde bozulmaya yol açtığını belirtti.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.