Gurbette seçim böyle geçti

Yurtdışında en çok gurbetçinin yaşadığı Almanya’da 482 bin kişi oy kullanarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde atılan oyun yaklaşık 4 katına ulaşarak rekor kırdı. Sandık başında en çok yaşanan usülsüzlükler ise oy kabinine birden fazla kişinin girmesi ve kullanılan oyların fotoğrafının çekilmesi oldu.

181120131541191447389_3-1024x573

İLKER AKGÜNGÖR 

Yurtdışında yaşayan 1 milyon 34 bin 917 seçmen, 31 Mayıs itibariyle tercihini yaptı. Yurtdışında yaşayan Türkler 7 Haziran’a kadar artık sadece gümrüklerde kurulan sandıklara oy atabilecek. En çok gurbetçinin yaşadığı Almanya’da atılan oy sayısı beklenenden az olmasına rağmen rekor kırdı. Almanya’da 7-31 Mayıs tarihleri arasındaki 24 günde toplam 482 bin 529 seçmen oy attı. Almanya genelinde seçime katılım yüzde 34.34 olarak sandığa yansıdı. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Almanya’da 112 bin 705 oy kullanılmış ve katılım yüzde 8.15’te kalmıştı. Bu seçimde ise sandığa gitme oranı Cumhurbaşkanlığı seçimine göre yaklaşık 4 kat daha fazla oldu.

Oy kabinine birden çok kişi girdi
Sandık başında aktif görev yapan gönüllülerden oluşan Almanya’nın Oyları Platformu’nun yayınladığı ‘Almanya’da 2015 Genel Seçim Gözlem Analiz Raporu’na göre oy kullanılan 24 günde hem seçmen hem de sandık kurulu üyelerinin mevzuatı bilmemesi nedeniyle en çok şu usülsüzlüklerle karşılaşıldı.
– Basın mensuplarının seçim alanına girmesi engellendi ve basının görüntü almasına sadece bazı sandık alanlarında belirli bir süre için izin verildi.
– Oy kullanımı sırasında bir çok kez oy verme kabinine birden çok kişi girdi.
– Oy verme kabinlerinde seçmenler birbirlerine müdahalede bulundu.

Oyların fotoğrafı çekildi
– Bir çok seçmen yasak olmasına rağmen kabinde kullandığı oyun fotoğrafını çekti.
– Oy mührünü basmak için engelinin olmamasına rağmen özellikle eşler birbiri için “o nereye basacağını bilmez, anlamaz” diyerek ısrarla birbirlerinin yerine oy kullanmaya kalktı ya da telkinde bulundu.
– Özellikle yoğunluk yaşanan yerlerde gün içinde ekstradan alınan pusula ve zarfların sayılmaması, sayıldığı hale tutanağa işlenmemesi, akşam kalan zarf ve pusulalarla sağlamasının yapılması gereken sayılar yazılmadı.
– Bazı sandık alanlarında sabah sayım işlemleri müşahitler içeri alınmadan başladı.
– Bazı sandıklarda şikayet dilekçeleri işleme konulmadı.

En çok katılım Düsseldorf’ta
Almanya’da seçime katılım oranları en yüksek Düsseldorf, Essen, Köln, Stutgart ve Frankfurt’ta gerçekleşti. Düsseldorf, Essen ve Köln’de seçime katılım yüzde 38’in üstüne çıktı. En çok oy yaklaşık 52 bin seçmenin sandığa gittiği Stutgart’ta atıldı. Seçime en az katılım yüzde 30’un altında sandığa gitme oranıyla Münster ve Hannover’de yaşandı.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.