Göçmenleri ölümden İHA’lar kurtaracak

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ege ve Akdeniz’deki insan kaçakçılığı ve düzensiz göçü İnsansız Hava Araçları ile takip edecek. Göçmenleri ölümden İHA’lar kurtaracak. Milli İHA’lar Bayraktar TB2 ve Karayel bu amaçla 14 Mayıs’ta başlayacak Deniz Kurdu 15 Tatbikatı’na katılacak.
7 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
7 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ
Türk savunma sanayisinin gözdesi haline gelen milli İnsansız Hava Araçlarını (İHA) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da kullanacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bu amaçla milli İHA’lar Bayraktar TB2 ve Karayel’i test ediyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, gece görüş ve termal kameraya sahip İHA’ları ilk etapta Ege Denizi ve Akdeniz’deki insan kaçakçılığı faaliyetlerini havadan takip ve tespit etmek için kullanacak. Böylelikle Türk karasularında insan kaçakçılığı ve düzensiz göç faaliyeti anlık olarak havadan gelecek görüntülerle karargahtan izlenecek. Bu şekilde ülkelerinden kaçan umutsuz göçmenlerin açık denizde boğularak hayatını kaybetmesine neden olan insanlık dramının büyük oranda önüne geçilecek.
Deniz Kurdu 15’e katılıyorlar
Kale-Baykar ortaklığında üretilen Bayraktar TB2, bu amaçla geçtiğimiz günlerde Keşan’da konuşlu 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı içinde bulunan askeri havalimanından havalanarak Saroz Körfezi açıklarında test uçuşu gerçekleştirdi. Vestel tarafından geliştirilen Karayel de aynı amaçla test ediliyor. Bayraktar TB2 ve Karayel bu amaçla 14-28 Mayıs tarihleri arasında Marmara, Ege ve Doğu Akdenizde yapılacak TSK’nın en geniş ve en prestijli tatbikatlarından biri olan Deniz Kurdu 15 Tatbikatı’na katılacak. Keşan’daki pistten havalanacak İHA’ların Ege denizi üzerinde havadan aktaracağı görüntüler, yine Ege’de bulunan gemilerden birine kurulacak yer istasyonu aracılığıyla hem tatbikat merkezinden hem de Ankara’da karargahtan anlık olarak izlenecek.
Oramiral Bostanoğlu inceledi
Önceki gün başlayan IDEF 2015 12. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’na katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, fuarda TSK envanterine giren ilk milli İHA Bayraktar TB2’yi yakından inceledi. İnceleme sırasında uçağı geliştiren ekipten Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Oramiral Bostanoğlu ve Orgeneral Güler’e Bayraktar TB2 ile ilgili bilgilendirme de bulundu.
Gemiye konuşlu İHA
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) geçtiğimiz yıl Genelkurmay’ın ihtiyacını gidermek amacıyla insan kaçakçılığına karşı kullanılmak üzere GİHA (Gemiye Konuşlu İnsansız Hava Aracı) projesini duyurmuştu. TSK’ya ilk etapta 26 tane ‘rotorlu GİHA (pervaneli helikopter modeli) planlanmış ve SSM tarafından teklife çağrı dosyası hazırlanmıştı. Alınacak rotorlu GİHA’ların 10’u Ege Denizi’nde, geri kalanların ise Akdeniz, Karadeniz ile denizaşırı göreve giden her fırkateyn ve korvette konuşlandırılması planlanmıştı. Ancak bu projede daha kayda değer bir ilerleme elde edilemedi.
NOT: Haberin 7 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/gocmenleri-olumden-iha-lar-kurtaracak-788083-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.