Gıda boyaları ve koruyucular çocuklarda öfke krizleri ve dikkatsizliğe yol açıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre gıda boyaları ve koruyucu kullanılan içecekler özellikle 8-9 yaş seviyesindeki çocuklarda öfke krizleri ile hiperaktivitenin yükselmesine yol açıyor.

13 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Süpermarketlerden, bakkallarda her yerde kolayca bulunan gıda boyalı ve koruyucu içeren içeceklerin çocuklara verdiği bir zarar daha ortaya çıktı. İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre içeceklerin albenisini yükselten ve raf ömrünün uzamasının sağlayan gıda boyları ile sodyum benzoat gibi koruyucu katkı maddeleri çocuklarda öfke krizleri, hiperaktivite ve dikkat bozukluğuna yol açıyor.

297 çocuk 6 hafta izlendi
Southampton Üniversitesi’nde Prof. Dr. Jim Stevenson başkanlığında yürütülen araştırmada rastgele seçilen 3-4 yaşında 153 çocuk ile 8-9 yaşlarında 144 çocuk iki gruba ayırıldı. Çocukların bir kısmına meyve suyu, diğer gruba ise piyasada bulunabilecek özelliklere gıda boyalı ve koruyucu içeren içecekler verildi. Ayrıca içeceklerin hepsi lezzetli ve aynı derecede çekici görünmesi sağlandı. Boyalı içeceklerin verildiği ayrı bir gruptaki çocukların içeceğine ise iki kat daha fazla gıda boyası konuldu.

Öfke, dikkatsizlik, inatçılık
Sonraki aşamada çocukların aileleri ve öğretmenleri tarafından 6 hafta boyunca davranışlarının gözlenmesi istendi. Araştırmanın sonunda elde edilen verileri değerlendiren uzmanlar gıda boyalı içecekleri tüketen çocuklarda öfke nöbetleri, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı ve inatçılık gibi davranış bozukluklarının daha fazla olduğunu saptadı. Özellikle iki kat gıda boyası ve koruyucu içeren içecekleri içen çocuklar ile 8-9 yaş grubundaki çocukların daha fazla kimyasala maruz kaldıkları için daha çok etkilendikleri tespit edildi.

Çocuklara katkılı içecek içirmeyin
Uzmanlar koruyucu içeren içecekler ya da gıdalar almak yerine evde taze sıkılmış meyve sularının ve meyveler ile karıştırılmış sütlerin çocuklarda içirilmesinin ve sevdirilmesinin çok daha yararlı olduğunu belirtiyor. Bu konuda çalışan bir çok doktor ise ailelerin çocuklarına kimyasal içeren benzer gıdaları asla yedirmemesi ve içirmemesi gerektiğini belirtiyor.

“Açık kanıtlara sahibiz”
Araştırmayı yürüten Prof. Stevenson, “Gıda boyaları ve koruyuculu karışımlarının çocukların davranışlarını olumsuz yönde etkileyebileceğine dair açık kanıtlara sahibiz. Bu maddelerin tüketilmesi hiperaktif davranışlarını etkiliyor. Anne-babalar, sadece bu katkı maddelerini kullanmayarak tüm hiperaktif bozuklukları önleyeceğini düşünmemelidir. Birçok başka etkinin iş başında olduğunu biliyoruz, ancak en azından çocuk için bir etkiyi önleyebiliyoruz” dedi.

13 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 13 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/gida-boyasi-cocukta-dikkatsizlige-ve-ofke-krizine-yol-aciyor-1118215-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.