Fransızlar Rakka’da üs kuruyor

Suriye’de bulunan Fransız kuvvetleri, Rakka’nın kuzeyinde üs kurma çalışmalarına başladı. Üssün bölgedeki ABD üssüne çok yakın bir noktaya kurulacağı öğrenildi.

23 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’de bulunan Fransız kuvvetleri, Rakka’nın kuzeyinde üs kurma çalışmalarına başladı. Üssün bölgedeki ABD üssüne çok yakın bir noktaya kurulacağı öğrenildi. Terör örgütü PKK/YPG militanlarının Rakka’daki önceden Suriye Ordusu’na ait 17. Tugay arazisi ile şehrin kuzeyindeki şeker fabrikasının bulunduğu bölgeye kadar hendek kazdığı belirtiliyor. Bir çok iş makinesinin çalıştığı üssün inşaasının 1 ay daha süreceği bildiriliyor.

7 TIR malzeme taşıdı
Geçtiğimiz bir kaç ayda, Fransız ordusunun Rakka’ya silah, askeri teçhizat ve yeni kuvvet gönderdiği biliniyor. Yerel kaynaklar Suriye’ye düzinelerce Fransız askeri indirildiğini ve ABD ile Fransız kuvvetlerinin ortak bir askeri konvoyunun geçtiğimiz günlerde Tabka hava üssünden yola çıkarak Fransız üssünün kurulacağı bölgeye gittiğini bildiriyor. Konvoyun askeri teçhizat taşıyan 7 TIR’dan oluştuğu ve konvoyun bölgeye intikali sırasında PKK/SDG’nin bölgedeki halkın tepkisini önlemek için sokağa çıkma yasağı uyguladığı belirtildi. Daha önce ABD üslerini kullanan Fransız askerleri, yakın zamanda kendi üslerine geçmeye başlayacak.

NOT: Haberin 23 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/fransizlar-rakka-da-us-kuruyor-1211928-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.