Fransız askerleri Münbiç’te devriyede!

Kuzey Suriye’de 5 noktaya konuşlanan Fransız Ordusu’na ait iki zırhlı araç Münbiç kırsalında görüntülendi. ABD’nin Sacur Çayı çevresinde yaptığı devriye görevini devralacağı belirtilen Fransız birliğinin, Münbiç’in kuzeyinde gözlem noktası ve askeri üs oluşturacağı bildiriliyor.

11 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD birlikleri ile Münbiç’te olduğu belirtilen Fransız Ordusu ilk kez görüntülendi. ABD ordusunun kaldığı üslerde konuşlandığı öğrenilen Fransız Ordusu’na ait iki zırhlı araç Münbiç kırsalında görüldü.

Kendi zırhlılarıyla geldiler
Münbiç kırsalında Fransa bayrağı asılı iki zırhlı askeri aracın Fransız yapımı Nexter Aravis MRAP (Mayına karşı dayanıklı) olduğu öğrenildi. 2009’dan beri Fransa Ordusu tarafından kullanılı Nexter Aravis zırhlı araçlarda tam teçhizatlı 6 personel taşınabiliyor. Nexter Aravis zırhlı araçlarda 12.7 mm’lik makineli tüfek ile istendiği takdirde 20 mm’lik top ile Pilar anti-sniper sistemi bulunabiliyor. Suriye’deki ABD Özel Kuvvetleri geçtiğimiz yıllardan itibaren Fransız yapımı Nexter Aravis mayına dayanaklı askeri zırhlı araçları bölgede kullanıyor.

200 Fransız askeri
Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD’nin kontrol ettiği bölgede 5 noktada konuşlu olan Fransızlar ilk etapta bölgeye DEAŞ karşıtı koaliasyon için 70 kişilik bir birlikle geldi. Ancak son gelişmelerle birlikte bölgedeki Fransız askerlerinin toplam sayısının 200’e ulaştığı öne sürülüyor. Fransız birliklerinin bölgede ABD’nin ortağı olarak faaliyet gösteren terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kurduğu SDG (Suriye Demokratik Güçleri) ile koordinasyon içinde olduğu belirtiliyor. Fransız Özel Kuvvetleri’ne mensup askerlerin DEAŞ karşı oluşturulan uluslararası koalisyon için Rakka, Suriye’nin kuzeyindeki Ayn el-Arab’ın (Kobani) güneyinde bulunan Miştanur Tepesi, Sırrin ilçesi, Ayn İsa beldesi ve Harab Işk köyündeki Fransız Lafarge çimento fabrikasında üslendiği bildiriliyor.

Sacur devriyesini yapacaklar
Fransız Özel Kuvvetleri’ne (COS) mensup askerlerinin ABD birliklerinin Sacur Çayı çevresinde yaptığı devriye faaliyetini devralacağı belirtiliyor. Bilindiği üzere Amerikalı askerler Fırat Kalkanı bölgesi ile YPG/PKK arasında cephe hattını oluşturan Fırat Nehri’nin kolu Sacur Çayı boyunca haftalık ve günlük devriyeler yapıyordu. Emekli Tuğgeneal ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu gelişmeleri, “Fransız askerleri, Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’a yerleşti. ABD görev teslimi yaptı. Münbiç’le Fırat Kalkanı bölgesi arasındaki Sacur Çayı bölgesinde de Fransız askerleri devriye gezmeye başladı. Münbiç ve Fırat doğusunda Türkiye karşısında ABD vardı, şimdi ABD ve AB var” diyerek yorumladı.

Gözlem noktası ve üs kuracaklar
Münbiç’te bulunan Amerikan ve Fransız askerlerinin Münbiç’in kuzeyindeki Al Hattab köyünde bir gözlem noktası ve askeri üs kuracağı iddia ediliyor. Savunma uzmanları Fransızların 200 askerle Münbiç’teki uzun devriye hattını kontrol etmesinin mümkün olmadığını belirtiyor. Uzmanlar Fransız Ordusu’nun Kuzey Suriye’deki askeri varlığını arttırmak zorunda kalacağına dikkat çekiyor. Anadolu Ajansı geçen hafta Fransa Özel Kuvvetlerinin sahada 2 yıldır bulunan personeli dışında, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 1. Deniz Piyade Paraşütçü Piyade Alayı (1er RPIMa) ile Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 10. Paraşüt Komando (CPA 10) birliklerinin mevcut olduğu vurguladı. Kayıtlarda Irak’ta konuşlu görünen bu kuvvetlerin sık sık Semelka sınır kapısı üzerinden Irak’ın kuzeyinden Suriye’nin kuzeyine geçtiği belirtiliyor.

NOT: Haberin 11 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/simdi-de-fransiz-askeri-devriyede–1157475-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.