Flamingo cennetine otoyol!

İzmir’de flamingoların da yaşadığı Gediz Deltası’ndaki Kuş Cenneti’nden geçecek otoban için Doğa Derneği, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne projenin durdurulması yönünde başvuru yaptı. Dernek proje durdurulmaz ise dava açacak.

16 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa
16 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) İzmir Körfezi Geçiş Projesi, İzmir Kuş Cenneti olarak da bilinen Gediz Deltası’ndaki flamingoların yaşam alanlarını tehdit ediyor. Altı şeritli yol ve tren yolunu içeren proje planı uygulandığı takdirde koruma altındaki binlerce hektarlık sulak alan ve 1. derece doğal SİT alanı yok olacak.

Hukuken planlanamaz
Projenin yapılması öngörülen bölge flamingoların Türkiye ve tüm Akdeniz’deki en önemli kışlama alanı olup her yıl on binden çok flamingoya ev sahipliği yapıyor. Bölge uluslararası ölçekte “Önemli Doğa Alanı” olarak tanımlanıyor. KGM tarafından hazırlanan proje diğer bir doğal sit alanı olan Narlıdere’den başlayıp Gediz Deltası sulak alanını ikiye böldükten sonra Sasalı kavşağına bağlanıyor. Aslında bu yüzden projenin hukuksal olarak planlanması mümkün bile değil.

“Durdurulmazsa dava açacağız”
VATAN’a konuşan Doğa Derneği Koruma Programı Koordinatörü Levent Erkol ise, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne yapılacak otoyolun alanın dokusuna zarar vereceğini, bölgenin uluslararası sulak alan olduğunu ve hem ulusal hem de uluslararası mevzuata aykırı olduğunu bildirdik. Projenin durdurulması gerekiyor. Alacağımız cevaba göre hem yerel hem de uluslararası alanda mücadele edip, gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız” dedi.

İçinde flamingoların yaşadığı tek şehir
Çok sağlıklı bir kıyı sulak alanı olan bölgede flamingolar başta olmak üzere tepeli pelikan ve diğer kıyı kuşları on binlerce yıldır yaşıyor. Doğa Derneği başkanı Dicle Tuba Kılıç, “Dünyada içinden tüp geçit geçen yüzlerce metropol var. Fakat içinde flamingoların yaşadığı dünyadaki tek şehir İzmir. İzmir’in yanı başındaki kuş cenneti, şehrin gelişimi önünde bir engel değil, İzmir kimliğini dünya ölçeğinde duyurmak için büyük bir fırsat” diyor.

NOT: Haberin 16 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/flamingo-cennetine-otoyol–905377-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.