Fitalat erkekliği öldürüyor!

Özellikle çocukların kullandığı oyuncaklar, okul çantaları ve kırtasiye malzemelerinde karşımıza çıkan kanserojen madde fitalatın erkeklerde, kadınlarda ve çocuklarda testosteron seviyesini ciddi oranda azalttığı ortaya çıktı.

 

18 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
18 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

Fitalat erkekliği öldürüyor!

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Özellikle çocukların kullandığı oyuncaklar, okul çantaları ve kırtasiye malzemelerinde karşımıza çıkan kanserojen madde fitalatın erkeklerde, kadınlarda ve çocuklarda testosteron seviyesini ciddi oranda azalttığı ortaya çıktı. Michigan Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırma kapsamında 2 bin 200’den fazla kişinin testosteron ve idrar fitalat seviyeleri ölçüldü.

 

Testosteronu düşürüyor
Araştırmada 6-12 yaş arası erkek çocuklarda ve 40-60 yaş arası erkek ve kadınlarda kanda fitalat seviyesi yükseldikçe testosteron seviyesinin azaldığı belirlendi. Araştırmaya göre, yüksek fitalat seviyeleri testosteronun 40-60 yaş arası erkek ve kadınlarda yüzde 11 ile 24, 6-12 yaş arası erkek çocuklarda ise yüzde 21 ile 34 düşük olduğu tespit edildi.  Erkeklik hormonu olarak tanımlanan testosteron, erkek ve kadınlarda beyin fonksiyonları, kemik yoğunluğu, fiziki büyüme ve kalp sağlığı üzerinde etkileri olduğu biliniyor.

 

Her yerde kullanılıyor
Fitalat plastiği yumuşatmak ve daha esnek olmasını sağlamak için özellikle oyuncaklarda, yapışkanlarda, deterjanlarda, tıbbi malzemelerde; oje, sabun, şampuan, saç spreyi gibi kişisel bakım ürünlerinde de renk ve kokunun kalması için kullanılıyor. Yapıları birbirinden küçük farklılıklar gösteren fitalatlar bu ürünlere kimyasal bağlarla bağlanmadıklarından dolayı solunum, deri veya ağız yoluyla insan vücuduna kolaylıkla girebiliyor. Daha önce fitalata maruz kalan erkeklerin sperm kalitesinin bozulduğu da belirlenmişti.

 

Not: Haberin 18 Ağustos 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/fitalat-erkekligi-de-sifira-indiriyor-669252-yasam/) okunabilir.

 

One thought on “Fitalat erkekliği öldürüyor!

    1. Bu aralar biraz fazla çalışıyorum. Malum kadromuz eksik olduğu için yoğunluğumuz had safhada 🙂

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.