Fadıl Akgündüz ve akrabalarına rekor ceza talebi: 2 bin 443 yıl hapsi istendi

Dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Fadıl Akgündüz ve akrabaları hakkında dava açıldı. 349 kişinin şikayetçi olduğu davada Fadıl Akgündüz, yeğeni Mehmet Salih, ablası Avniye ve eniştesi İbrahim Obut için nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla 698 ile 2443 yıl arasında hapis istendi.

26 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
26 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bayrampaşa’daki Caprice Gold ve Maldivler projelerinde devremülk sattığı kişileri dolandırarak zarar uğrattığı gerekçesiyle tutuklanan Fadıl Akgündüz, şirket müdürü yeğeni Mehmet Salih Obut, ablası Avniye ve eniştesi İbrahim Obut hakkında tamamlanan iddianame İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Suçlama nitelikli dolandırıcılık
Toplam 349 kişinin suç duyurusunda bulunduğu dosyaya göre tutuklu Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut ile Avniye ve İbrahim Obut ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla yargılanacak. Sanıklara yönelik ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ suçlamasına ise takipsizlik kararı verildi. Bir dönem şirketin tanıtım ve spor koordinatörü olan ve Fadıl Akgündüz’e dava açan eski futbolcu Tanju Çolak için dolandırıcılık suçlamasıyla kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildi.

698 ile 2443 yıl arası hapis
Mahkemenin 20 Ocak’ta yaptığı değerlendirmede Fadıl Akgündüz ve yeğeni Mehmet Salih Obut’un tutuklularının uygun olduğu belirtilerek devamına karar verildi. İddianamede nitelikli dolandırıcılıkla suçlanan sanıklar için 349 mağdura yapılanlardan dolayı ayrı ayrı 2 ile 7 yıl arası hapis istendi. Buna göre sanıklar 698 yıldan 2 bin 443’er yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

“Şirket dolandırıcılık için kuruldu”
İlk kez VATAN’ın duyurduğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporunun temelini oluşturduğu iddianamede Caprice Gold Gayrimenkul Yatırım, Turizm ve İnşaat Ltd. Şti. yöneticileriyle, şirketle organik bağı olan ancak hukuken bağı bulunmayan ancak projelerin sahibi gibi tanıtılan Fadıl Akgündüz’ün sözleşme hükümlerini yerine getirmediği ve mağdurlara paralarını geri ödemediği belirtiliyor. İddianamede ortada bir otel yokken yatırımcıların aldatıcı reklamlarla kandırılarak dolandırıldığı ifade ediliyor. İddianamede ayrıca Bayrampaşa’daki proje tamamlanmadan Maldivler’deki projeyi satışa çıkararak nakit akışı sağlayan şirketin dolandırıcılık amacıyla kurulduğu öne sürülüyor.

“Tazminat davası açacağız”
Mağdurların bir kısmının avukatı Dr. Acun Papakçı, VATAN’a şöyle konuştu: “Mağdurlar Fadıl Akgündüz’ün ceza almasını arzu ediyor. Ancak yatırımcılar bağcıyı dövmekten çok yatırımlarını geri alarak üzüm yemenin derdinde. Bu nedenle şikayetçiler adına tazminat davası açacağız.”

26 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
26 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 26 Ocak 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan halini buradan (http://www.gazetevatan.com/fadil-akgunduz-e-rekor-ceza-talebi-908650-gundem/) okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.