Eylemciye beraat, dozer operatörüne ceza

Arhavi’de ÇED raporu iptal edilen Kavak HES çalışmasında kendisini dozerin önüne atan 57 yaşındaki Leyla Öncel Beraat etti. Dozeri çalıştırarak Öncel’in yaralanmasına neden olan operatör ise paar cezasına çarptırıldı.

8 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa
8 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Artvin Arhavi ilçesinde yapılması planlanan Kavak Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi çalışmasını, kepçe önünde oturarak protesto ettiği için, MNG Holding’in şikayeti üzerine ‘iş ve çalışma hürriyetini engellediği’ gerekçesiyle yargılanan 57 yaşındaki Leyla Öncel beraat etti. Öncel, mahkemede Kavak HES’in iki kez ÇED raporununu iptal edildiğini ve ÇED raporu bulunmadığı için kanunsuzluğa karşı durduğunu söyledi.

Dozer operatörüne para cezası
Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi, Öncel hakkında suç unsuru oluşmadığına karar verdi. Mahkeme, Öncel’in kepçeye dayandığı sırada, makineyi hareket ettirerek Öncel’in düşmesine neden olan MNG Holding adına çalışan dozer operatörü Yunus Yılmaz ise mahkeme tarafından 1500 lira adli para cezasına çarptırıldı. Yılmaz’ın cezası denetimli serbestlik kararı uyarınca ertelendi.

NOT: Haberin 8 Nisan 2015 tarihli VATAN Gazetesi’ndeki hali buradan (http://www.gazetevatan.com/eylemciye-beraat-dozer-operatorune-ceza-932743-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.