‘EVE DÖNÜŞ OPERASYONU’: Bağdat’ın Türk yetimleri döndü

DEAŞ’a katılan ailelerinin zorla Irak’a götürdüğü ve anne-babalarının ölümünden sonra sahipsiz kalarak Bağdat’taki Salihiye yetimhanesine yerleştirilen 1 ile 12 yaşları arasındaki 17 yetim çocuk önceki gece sessiz sedasız Türkiye’ye getirildi. Bağdat Büyükelçiliği personeli tarafından Ankara’ya getirilen çocuklar, Türkiye’deki akrabalarına verilmek üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

10 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

DEAŞ saflarına katıldıktan sonra hayatına kaybeden Türklerin yetim kalan çocukları, Türkiye’nin girişimleri sonucu sessiz sedasız Türkiye’ye getirildi. Anne ve babaları öldükten sonra bulundukları yerlerde Irak güvenlik güçlerine teslim edilen ve Bağdat’ın Rusafa bölgesindeki Salihiye yetimhanesine yerleştirilen beşi 3 yaşından küçük, en büyüğü 12 yaşındaki toplam 17 yetim çocuk önceki akşam Ankara’ya ulaştı.

Operasyon için düğmeye basıldı
Türkiye’nin çeşitli illerinden DEAŞ’a katılan ailelerin çocuklarını, ilk olarak Bağdat’ta yakınlarını arayan bir grup Türk vatandaşı buldu. Daha sonra çocukların Türkiye’ye getirilmesi için TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız devreye girdi. Türk hükümeti tarafından yapılan girişimler aylar sonra sonuç verdi. Dönüş operasyonu için önceki gün düğmeye basıldı.

Elçilik ekibi eşlik etti
VATAN’ın Bağdat’taki kaynaklarından edindiği bilgiye göre Salihiye yetimhanesinden Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne getirilen çocuklara, büyükelçilik personeli olan 5 kişilik bir ekip refakat etti. Çocukların Bağdat Havaalanı’na transferi Irak güvenlik güçlerinin gözetiminde yapıldı. Yetim çocuklar önceki gün Irak Havayolları’nın Bağdat’tan kalkan IA201 sefer sayılı tarifeli uçağıyla 19.30’da Ankara’ya indi.

VIP’den girdiler
Bağdat Büyükelçiliği personelinin getirdiği çocuklar, Türkiye’ye Esenboğa Havalimanı’ndaki VIP salonundan giriş yaptı. Emniyet görevlileri tarafından giriş işlemleri hızla tamamlanan çocukları, Ankara İl Müdür Yardımcısı Osman Doğan’ın başında olduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri tutanakla teslim aldı. Yetkililer çocukların genel durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Akrabaları alacak
Türkiye’de çocuklara bakacak olan akrabalarına ise geçtiğimiz hafta içinde emniyet güçleri tarafından bilgi verildi. Çocukların Ankara’da detaylı sağlık kontrolünden geçirileceği ve pedagoglar ile psikologlarla görüştürüleceği tahmin ediliyor. Bu sürecin ardından çocukların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından akrabalarına teslim edilmesi bekleniyor.

Türk vatandaşları buldu
Çocukların Türkiye’ye getirilmesi için TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ın girişimleri aylar sonra sonuç verdi. Türkiye’nin çeşitli illerinden DEAŞ’a katılan ailelerin çocuklarını, ilk olarak Bağdat’ta yakınlarını arayan bir grup Türk vatandaşı buldu. Çocukların bir kısmı Türkiye’den zorla götürülmüş, bir kısmı ise Irak ve Suriye’de doğmuştu. İlk olarak 17 çocuğun kimlik bilgileri tespit edildi. Hepsi Türk vatandaşı ya da Türk vatandaşlarının çocuğu olduğu teyit edilen yetimler için ‘Eve Dönüş Operasyonu’ başladı.

Akrabaları kontrol edildi
Irak devleti çocukların büyüyüp terörist olarak tekrar ülkesine gelmemesi için bazı bilgiler talep etti. Çocukların kime teslim edileceği, teslim edilecek ailenin DEAŞ ile bağlantısı, güvenlik tarama bilgileri, çocukların nasıl bir evde yaşayıp, nasıl eğitim alacaklarına gibi konularda 8 başlık, Aile Bakanlığı yetkilileri tarafından incelendi. Çocukları alacak akrabalarının şartlarıyla ilgili ev kontrolleri yapıldı. Irak devleti bu bilgilerle ikna edildi.

VATAN duyurmuştu
Bağdat’ın Türk yetimlerine dair en kapsamlı bilgiler 16 Haziran 2018’de VATAN Gazetesi’nde yayınlandı. ‘Çocukların günahı ne?’ manşetiyle yayınlanan yazı dizisinde hem yetimhanede hem de Bağdat’taki Rusafa Cezaevi’nde hükümlü ve tutuklu 328 Türk kadın ve yaşları 1 ile 12 arasında değişen çoğu yetim 458 Türk çocuğun durumları anlatıldı.

10 Ekim 2018 Vatan Gazetesi Taşra Baskısı 1. sayfa

Her çocuk ayrı bir dram

Enkazdan tek o kurtuldu
Yetim çocuklardan Muhammet Ali K. (12), 4 çocuklu bir ailenin oğluydu. Telafer’e yapılan kuşatmada evleri bombalandı. Annesi, babası ve 3 kardeşi bombalamada öldü. Yıkılan evin enkazından sadece Muhammet çıkarıldı. Samsunlu D. Ailesi’nden ise altı erkek kardeş Mustafa (12), Abdullah (11), Esedullah (10), Yunus (6) ile Irak’ta doğan Yusuf (2) ve Muhammed Fatih (1) D. birlikte kalıyordu. Irak’a geçen çocukların babası Fatih D. 2016’nın sonunda, anneleri Sevim ise 2017 Eylül’ünde Musul’da öldü.

Annesi gözleri önünde öldü
Çocuklara ablalık yapan Zeynep Ece Y.’nin (11) 13 yaşındaki abisi Mete Y. kayıp. Üç kardeşi Abdülkadir (6), Muhammed Haris (3), Mustafa Ömer (1.5) ablalarıyla yaşıyor. Telafer operasyonu sırasında anneleri Elveda Y. sığındıkları metruk binada öldü. Zeynep ve kardeşleri Irak Ordusu’na teslim edildi. Konyalı Abdullah ve Nurgül S.’in kızları Raziye (12) ile Tuğsem’in (9) baba ve annesi bombardımanlarda öldü.

Baba idama, anne müebbete mahkum
Batmanlı Y. Ailesi’nden Zeynep (11), Muhammet (8) ve Yusuf’un (4) anneleri Selma ile babaları Talat Y. yaşıyor. Y. ailesi Telafer Operasyonu’ndan yaklaşık bir ay önce kentten çıktığı için farklı bir statü uygulandı. Müebbet hapse mahkum edilen anneleri Bağdat Mutanna Cezaevi’ne gönderildi. Matar Cezaevi’ndeki babaları Talat Y. ise idama mahkum edildi.

Bombardımanda ayağını kaybetti
Telafer’e düzenlenen bombardımanda yaralanarak dizinin altından bir ayağını kaybeden Mücahit Ömer K.’nin (12) babası Cemal, Telafer’e düzenlenen ilk bombardımanda öldü. Annesi Sevinç, Rusafa Cezaevinde tutuluyor. Ancak kardeşleri Mahmut (13), Abdullah (10), Yağmur Sena (8) ile Irak’ta doğan Fatma’dan (4) haber yok.

10 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 10 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bagdat-taki-yetimlerimiz-dondu-1207957-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.