“Suriyelilerin dönmesi zor, Türkiye’de mutlular”

Türk-Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Erdoğan, araştırmalara göre Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin geri dönmesi yönündeki beklentilerinin mümkün görünmediğini söyledi. Erdoğan, “Türkiye’deki Suriyelilerin yarıdan fazlasının burada kendini mutlu hissediyor. Bu yüzden Türkiye’de kendilerine yeni hayat kuruyorlar” dedi.

8 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 8. sayfa

Daha fazlasını oku

“Daha fazla Suriyeli gelmesin”

Kadir Has Üniversitesi’nin yatığı araştırmaya göre Türk halkının büyük bölümü Suriyeli yeni göçmen alınmasını istemiyor. Araştırmaya göre AB üyeliğine destek arttı. Türk halkına göre en iyi dost Azerbaycan, en ciddi tehdit ise ABD, Rusya ve Suriye oldu.

Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli göçmenler
Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli göçmenler

Daha fazlasını oku

Suriyeliler savaş bitince eve dönmek istiyor

Boğaziçi, UCLA ve Harvard üniversitelerinden akademisyenlerin Türkiye’deki Suriyelilerle yaptığı çalışmaya göre, göçmenlerin yüzde 95’i savaşın bitmesiyle eve döneceğini belirtiyor. Suriye’nin bütünlüğünü savunan göçmenlere göre en büyük tehdit IŞİD olurken, Gaziantep’te yaşayanların yaklaşık yüzde 70’i yaşadıkları mahallelerin ağır bombardıman altında kalması nedeniyle Türkiye’ye geçtiğini belirtiyor.

24 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa
23 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa

Daha fazlasını oku

500 bin mülteci çocuk okul yerine mesaide

Hayata Destek Derneği’nin araştırmasına göre okula gidemeyen yaklaşık 500 bin Suriyeli çocuğun büyük bölümü ağır şartlar altında çalıştırılıyor. Rapora göre çocukların büyük kısmı haftanın 7 günü, günde 12 saate yakın çalışıyor ve iş yerinde fiziksel şiddet görüyor.

18 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa
18 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa

Daha fazlasını oku