Ermeniler artık patrik seçebilecek!

Ermeni Cemaati’nde tartışmalara neden olan Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan istifa etti. Ermeni Cemaati’nin tanınan isimlerinden avukat Sebu Aslangil, Türkiye Ermenileri Patriği’nin 5-6 ay içinde seçileceğini söyledi.

25 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan’ın 2008’de ağır bir demans geçirmesinin ardından İçişleri Bakanlığı’nın önerisiyle Patrik Genel Vekili olarak atanan Başepiskopos Aram Ateşyan istifa etti. Bir süredir istifa etmesi yönünde çağrılar yapılan ve 23-24 Şubat 2017’de Ermenistan Eçmiadzin’de Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu 2. Karekin başkanlığında yapılan toplantılarda istifa edeceğini açıklayan Ateşyan’ın görevi bırakmaması Ermeni Cemaati’nde huzursuzluk yaratmıştı. Seçim sürecini yönetmesi için Patrik Kaymakamı (Değabah) seçilen Almanya Ermenileri Dini Önderi Başepiskopos Karekin Bekçiyan da Ateşyan’ın istifa etmesi gerektiğini açıklamıştı.

Vakıf yöneticilerine açıkladı
Edinilen bilgiye göre bu gelişmelerin ardından dün bazı vakıf yöneticileri ve hayırseverle bir araya gelen Başepiskopos Aram Ateşyan, toplantıya katılan vakıf yöneticilerine Patrik Genel Vekilliği görevinden istifa ettiğini açıkladı. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nin istifa kararını resmi açıklamayla duyuracağı öğrenildi. Patriklik Kaymakamı Vekili ve Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan’ın devletin gücüyle makamda oturmakla suçladığı Aram Ateşyan’ın ardından yaklaşık 9 yıldır patriği bulunmayan Ermeni Cemaati de dini önderini seçmesinin önünde bir engel kalmadı.

“Patrik 5-6 ay içinde seçilir”
Ermeni Cemaati’nin tanınan isimlerinden avukat Sebu Aslangil gelişmeleri VATAN’a şöyle değerlendirdi: “Geç kalmış bir istifa. Kilise hukukuna göre Patrik Kaymakamı seçildiğinde Ateşyan görevi bırakmalıydı. Ancak kalmakta ısrar etti. Bu hukuken mümkün değildi. Şimdi önce Müteşebbis Heyet seçilecek. Vakıflardan seçmen listeleri alınacak. Seçim günü saptanacak. Ardından İçişleri Bakanlığı’na başvurulacak. Bu yönde bir Bakanlar Kurulu kararı, talimatname çıkarılarak seçim yapılacak. Yeni patriğin seçilmesi süreci yaklaşık 5-6 ay sürecek.”

NOT: Haberin 25 Mayıs 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ermeniler-patrik-secebilecek–1070031-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.