Erivan’da Türkiyeli Ermeniler, Berlin’de Türkiyeli Yahudiler madalyayla döndü

Türkiyeli Yahudi ve Ermeni cemaatinden sporcular katıldıkları Yahudi Olimpiyatları olarak anılan 14. Avrupa Maccabi Oyunları ve Ermeni Olimpiyatları olarak görülen 6. Pan-Ermeni Oyunları’ndan Türkiye’ye 11 madalyayla döndü.

17 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
17 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiyeli Yahudi ve Ermeni cemaatinden sporcuların katıldığı Yahudi olimpiyatları olarak anılana 14. Avrupa Maccabi Oyunları ve Ermeni Olimpiyatları olarak bilinen 6. Pan-Ermeni Oyunları’ndan Türkiye’ye 11 madalya geldi. Yahudi Cemaatine mensup 120 sporcu Berlin Olimpiyat Stadı’nda 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapılan ve Yahudi olimpiyatları olarak anılan 14. Avrupa Maccabi Oyunları’nda 1 Altın, 6 gümüş ve 4 bronz madalyayla Türkiye’ye döndü.

79 yıl sonra Berlin’de
Türkiye takımı Badminton’da altın, futsal yıldızlar ve normal kategoride gümüş aldığı gümüş madalyalarla dikkat çekti. Türkiyeli sporcular ayrıca teniste 4, ilk kez katılan squash’ta 1 ve masa tenisinde de 1 madalya aldı. Türk sporcular diğer madalyaları ise yüzme ve basketbolda kazandı. Türkiye bu sonuçla oyunlara katılan 32 ülke arasında 14. sırada yer aldı. Hitler tarafından Berlin’de 1936 Olimpiyatları için yaptırılan ve Yahudi sporcuların dışlandığı 1936 Olimpiyatları’ndan 79 yıl sonra ilk kez Musevi atletler Berlin Olimpiyat Stadı’nda yarıştı.

“Uçan inek”
Türk futsal takımının uzun boylu ve iri kalecisi Nesim Manoah turnuvanın en beğenilen isimlerinden oldu. Finale çıkan futsal takımının kalesini koruyan Nesim Manoah sempatik hareketleri ve iri cüssesine karşı yaptığı çevik kurtarışlarla oyunları takip eden gazetelere konu oldu. Alman basını Nesim Manoah’a ‘Uçan İnek’ (Fliegende Kuh) lakabını taktı.

881 kişilik Türkiye kafilesi
Dört yılda bir Ermeni sporcuların bir araya gelmesi amacıyla Erivan’da düzenlenen 6. Pan Ermeni Oyunları’na ise Türkiye 10 branşta toplam 23 takımla katıldı. 881 kişilik Türkiye kafilesi oyunların en kalabalık grubu olarak ilgi çekti. 1915 Olayları’nın 100 yılında 2-13 Ağustos 2015 tarihleri arasında Ermenilerin dünya üzerinde yaşadığı 175 şehirdeki takımlara mensup sporcuların katıldığı oyunların Erivan Vazgen Sarkisyan Stadı’nda düzenlenen açılışını Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan yaptı.

Voleybolda yarı final
Geçtiğimiz yıllarda katılımın düşük olduğu Türkiye sadece İstanbul takımıyla temsil ediliyordu. Türkiyeli Ermeniler, bu yıl İstanbul, Dersim, Sasun, Antalya, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Vakıflıköy, Musa Dave Samatya gibi Türkiye’de Ermeni cemaatinin bulunduğu farklı şehirlerden takımlar kurarak oyunlarda yer aldı. Sasun takımı yöneticisi Efrim Bağ, “Sasun olarak voleybolda yarı finale yükselmek önemli bir başarıydı. Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın elinden oyunlara katkı dolayısıyla plaket ve madalya almak çok mutluluk verdi” dedi.

NOT: Haberin 17 Ağustos 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/erivan-da-turk-ermeniler-berlin-de-turk-yahudiler-madalyayla-dondu-854738-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.