En iyi 500’de sadece ODTÜ var!

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına Türkiye’den sadece ODTÜ girdi. ODTÜ’nün 470’inci yer aldığı listeye giren Türk üniversiteleri geçen yıla göre geriledi. İlk 1000 üniversite arasında 10 Türk üniversitesi yer aldı.

24 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
24 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dünya üniversitelerini araştırarak çeşitli kriterlere göre değerlendiren önemli eğitim kurumu CWUR, 2015’in en iyi üniversitelerini açıkladı. 1000 eğitim kurumunun yer aldığı listeye Türkiye’den sadece 10 üniversite girebildi. CWUR’un araştırmasına göre ilk 500 içinde Türkiye’den sadece 470’inci sırada ODTÜ yer aldı.

Türk üniversiteleri geriledi
ODTÜ’nün ardından İstanbul Üniversitesi 623’üncü, Hacettepe Üniversitesi 634’üncü, Ankara Üniversitesi 725’inci, İTÜ 742’nci, Ege Üniversitesi 779’uncu, Boğaziçi Üniversitesi 837’nci, Bilkent Üniversitesi 842’inci, Gazi Üniversitesi 852’nci ve Dokuz Eylül Üniversitesi 954’üncü sırada yer aldı. Yapılan araştırmaya göre Türk üniversiteleri geçtiğimiz yıla göre geriledi. Geçen yıl Türkiye’nin birincisi olarak 396’ncı sırada bulunan ODTÜ tam 74 sıra geriye düştü. Diğer üniversitelerinde listede daha aşağı sıralarda kendilerine yer bulabildi. Türkiye’nin en gözde iki üniversitesinden biri olan Boğaziçi’nin Türk üniversiteleri arasında 7’nci sırada yer alması şaşırttı.

8 ana kriterle değerlendirildi
CWUR yaptığı analizde köklü eğitim kurumları üniversite ve eğitimin kalitesi ile mezunların iş bulma oranlarının ağırlığı oluşturduğu, uluslararası yayınlar, etkili makaleler, üniversite araştırmalarına yapılan atıflar, uluslararası patent başvuruları, üniversitenin etkisi gibi 8 ana başlıkta değerlendirdi. Ana başlıkların dışında üniversiteler ve akademisyenlerin aldığı ödüller, öğretim üyeleri ve mezun sayıları, üniversite mezunu CEO gibi pozisyonlarda yer alan büyük şirket yöneticileri şeklindeki alt başlıklar sıralamanın belirlenmesinde değerlendirilen önemli etkenler oldu.

Stanford zirvede
Listenin ilk 10 sırasında ise ABD ve İngiltere’nin köklü üniversiteleri yer aldı. Listenin zirvesinde Harvard (ABD) bulunurken ilk ona sırasıyla Stanford (ABD), MIT (ABD), Cambridge (İngiltere) Oxford (İngiltere), Berkeley (ABD), Chicago (ABD), Princeton (ABD), Cornell (ABD) girdi. ABD’nin dünyaca ünlü üniversitesi Yale’in 11’inci olarak ilk ona girememesi hayal kırıklığı yarattı.

NOT: Haberin 24 Temmuz 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-en-iyi-500-universite-icinde-sadece-odtu-var–834776-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.