En fazla kayıp Türkiye’den

DEAŞ’ın 2014’ten beri Avrupa ülkelerinde düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar 651 kişi hayatını kaybetti. En çok can kaybı 318 kişi hayatını yitirdiği Türkiye ile 227 kişinin terör kurbanı olduğu Fransa’da yaşandı.

20 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

DEAŞ’ın Avrupa’da son üç yıl içinde düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar 651 kişi hayatını kaybetti. En çok can kaybı 20 Mart 2014’deki ilk eylemden itibaren yapılan toplam 15 terör saldırısının yaşandığı Türkiye’de gerçekleşti. DEAŞ’a karşı en kapsamlı mücadeleyi yürüten Türkiye’deki saldırılarda 318 kişi hayatını kaybetti.

Bataclan’da 132 kayıp
Türkiye’nin ardından en yüksek kaybı Fransa verdi. Göçmen nüfusunun yoğun olduğu Fransa’da terör saldırılarında 227 kişi öldü. Bir seferde en çok can kaybı ise 13 Kasım 2015’te Paris’teki Bataclan konser salonu ile eş zamanlı yapılan 132 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda yaşandı.

Avrupa’da 10 ülkeyi kana buladılar
DEAŞ şimdiye kadar 10 Avrupa ülkesinde terör eylemleri düzenledi. İngiltere ve Belçika’da 36’şar, Almanya ve İspanya’da 13’er, İsveç’te 4, Danimarka ve Finlandiya’da ikişer kişi terör saldırılarının kurbanı oldu. Rusya’da ise düzenlenen son bıçaklı saldırıda ölen kişi bulunmazken en az 8 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Yöntem değiştirdiler
Terör eylemlerine bombalı yüklü araçlarla başlayan DEAŞ sonraki dönemde bomba izlerini takip edilmesi üzerine Bataclan ve Reina gibi eğlence mekanları ile havalimanlarına silahlı saldırılar düzenledi. Örgüt son dönemde ise tır, kamyon veya minibüs gibi ağır araçlarla insan yoğunluğunun yaşandığı yerlere saldırıyor. Yeni bir yöntem olarak ise bıçaklı saldırıların başladığı bildiriliyor.

NOT: Haberin 20 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/en-cok-kayip-turkiye-de-1094961-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.