Emniyet’ten teröre İHA’lı takip

Emniyet Genel Müdürlüğü anlık istihbarat desteği için 6 adet yerli ve milli İHA Bayraktar TB-2 alıyor. İHA’lar özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da grev yapan özel harekat timlerine destek ve kaçakçılıkla mücadele için kullanılacak.

21 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
21 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) terör eylemleri ve toplumsal olayları havadan takip etmek için yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) alıyor. EGM, havadan keşif için yerli İHA ile bomba imha robotu alınması için Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) 15 Ekim’de anlaşma imzaladı. Kale-Baykar Ortaklığı tarafından tamamen milli olarak üretilen Bayraktar TB-2 Taktik İHA’dan 6 uçak ve 4 yer kontrol istasyonundan oluşan 2 sistem alınacak. Gece ve gündüz şartlarında keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespiti ve takibi yapabilen İHA’ların teslimatları bir yıl içinde başlayacak. EGM, İHA’lar dışında Aselsan tarafından üretilen 16  hafif zırhlı bomba imha ile 100 adet iki kişi tarafından taşınabilir bomba imha robotu da alacak.

Özel Harekat’a anlık istihbarat desteği
Alınacak İHA’ların daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu kırsalında görev yapan Özel Harekat timlerine anlık istihbarat sağlaması amacıyla kullanılacağı öğrenildi. Emniyet İHA’lar ile başta PKK olmak üzere yasadışı terör örgütlerine kırsal alanda nokta operasyonlar düzenleme imkanına sahip olacak. İHA’ların toplayacağı istihbarat arazideki özel harekat timlerine anında ulaştırılacak ve bu sayede eylem öncesi teröristlerin etkisiz hale getirilmesi sağlanacak. İHA’lar aynı zamanda kaçakçılıkla mücadelede de kullanılacak.

PolNet’e entegre olacak
Bayraktar TB-2’nin aktaracağı görüntüler için kullanılan görüntü değerlendirme sistemi ile harita ve görüntü yazılımları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacına göre Türk mühendisler tarafından düzenlenecek. Ayrıca İHA’ların görüntü aktaracağı sistem EGM’nin PolNet Bilgi ve Haberleşme Ağı’na entegre edilecek. Bu sayede İHA’ların çektiği görüntüler istenildiği takdirde canlı olarak tüm merkezlerden izlenilebilecek.

Pilotlara özel eğitim
Alınacak 6 İHA, EGM Havacılık Dairesi Başkanlığı’nın, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Antalya ve Van’da konuşlanan filolarında görev yapacak. Satın alınması planlanan İHA’ları kullanacak personelin bu alanda özel eğitim görmesi planlandı. Havacılık Daire Başkanlığı, İnsansız Hava Araçları Şubesi’nde görevlendirilecek pilot ve personeller İHA’lar konusunda eğitimden geçirilecek.

TSK’da kullanıyor
Üç yedekli uçuş kontrol sistemine sahip, Bayraktar TB2 İHA 12 metre kanat açıklığına sahip. Emniyet’in alacağı İHA’lar, havada 20 saat boyunca, 22 bin 500 feet’te kalacak şekilde üretilecek. Toplam kalkış ağırlığı ise 650 kg olan Bayraktar TB-2, 14 Haziran 2014’te kendi sınıfında en yüksek irtifa olan 27 bin 30 feet’e (yaklaşık 9 bin metre) çıkarak ve 6 Ağustos 2014’te ise 24 Saat 34 dakika havada kalarak rekor kırmıştı. TSK envanterinde bulunan 12 adet Bayraktar TB-2 İHA aktif olarak kullanılıyor.

Uçak ve helikopterler de kullanılacak
Emniyet yaklaşık 2 yıldır Kale-Baykar tarafından üretilen Bayraktar mini-İHA sistemlerini kullanıyor. Mini-İHA’lar operasyon bölgesinde hızlı istihbarat amaçlı elden atılarak uçuyor. Aldığı görüntüyü yere ileten sistem aynı zamanda TSK ve Katar Ordusu tarafından da kullanılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün envanterinde Kingair 350 tipi kamera ve sistemlere sahip insanlı istihbarat uçağı da bulunuyor. Ayrıca Bell 430 tipi helikoptere takılan kamera sistemleri ile gece ve gündüz takip gerçekleştirilebiliyor.

NOT: Haberin 21 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/emniyetten-terore-iha-li-takip–876025-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.