Elektromanyetik top ŞAHİ209 iş başında

Yerli elektro manyetik top projesi Şahi209 ilk resmi saha testini başarıyla geçti. Teknik isterlere cevap veren Şahi209, başarılı atışlar gerçekleştirdi.

20 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk savunma sanayinin önemli projeleri arasında yer alan elektro manyetik top projesi ŞAHİ209 ilk saha testlerini başarıyla geçti. Adını Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederken kullandığı Şahi isimli top ile Kara Kuvvetleri Komutanlığının kuruluş tarihi olarak esas alınan Büyük Hun İmparatoru Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan M.Ö. 209 yılından alan ŞAHİ209, sahada başarılı atışlarla göz doldurdu.

Başarılı bin atış
YETEKNOLOJİ tarafından 2013’de geliştirilmeye başlayan projenin laboratuar testleri aşamasında ŞAHİ209’un binden fazla başarılı atış yaptığı belirtiliyor. Mayıs ayı içinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Bilkent Cyberpark’ta faaliyet gösteren Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknoloji A.Ş. (YETEKNOLOJİ) arasında elektromanyetik fırlatma sistemine dayalı top projesi saha prototipi tedarik ve geliştirmesi sözleşmesi imzalanmıştı.

Barut yerine elektrik enerjisi
Klasik silahlarda hedef barut, yakıt ya da patlayıcılarla vuruluyorken elektromanyetik top sisteminde bunların yerini elektrik enerjisi alıyor. Bu enerjiyle fırlatılan mühimmat çok yüksek bir kinetik enerjiye ve hipersonik bir hıza (ses hızının 5 katı) sahip oluyor. Hedefi de bu yüksek enerjiyle vurarak imha ediyor. Bu teknolojinin en büyük avantajları olarak atış maliyetlerinin ucuz olması, top atış maliyetiyle füze menzilinde etkili olunması, çok hızlı, etkili ve hedefleri tahrip gücü yüksek olması gösteriliyor.

NOT: Haberin 20 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/elektromanyetik-top-sahi209-is-basinda-1176194-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.