‘E-sınav’ 60 saniyede bitti!

ÖSYM’nin 20 Eylül 2014’te ilk defa yapacağı elektronik sınav için dün 14.00’te başlayan başvuruların kontenjan nedeniyle bir dakika sonra 14.01’de bitmesine sınava giremeyen bir çok aday isyan etti.

12 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi
12 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

ÖSYM’nin 20 Eylül 2014 Cumartesi günü yapacağı ilk elektronik sınav olan EYDS (Elektronik Yabancı Dil Sınavı) için açılan başvuruların 1 dakikada sona ermesi sınava girecek adayları isyan ettirdi. ÖSYM önceki gün sabah saatlerinde sadece İngilizce alanında Ankara Bilkent’teki ÖSYM Merkez Bina 2. katta bulunan Elektronik Sınav Uygulama Salonunda yapacağı sınav için başvuruların saat 14.00’dan itibaren başlayacağını duyurdu.

 

Kontenjan 1 dakikada doldu
ÖSYM tarafından yapılan açıklamada başvuruların kontenjan dolması halinde sona ereceği, kontenjanın dolmaması durumunda ise 12 Eylül 2014 Cuma günü saat 17.00’a kadar devam edeceği belirtildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ise elektronik sınav için kontenjanın sınırlı olduğunu açıkladı ama rakam belirtmedi. Saat 14.00’de bir çok aday sınav harcını ödemek için ÖSYM’nin sitesine girdi. Ancak sitede tam 1 dakika sonra yani 14.01’den itibaren EYDS Randevu İşlemleri bölümünde ‘kontenjan doludur’ ibaresi çıktı. Bu saatten sonra sınava katılmak isteyen bir çok aday sisteme giremedi.

 

Kişiye özel sınav tepkisi
Sınava giremeyen adaylar tepkilerini sosyal medya ve internet forumlarında dile getirdi. Mağdur olduğunu belirten bir çok aday ÖSYM’yi kişiye özel sınav yapmakla ve torpilli kişileri YDS engelinden kurtarmakla suçladı. Adaylar, ‘eskiden sınava giren geçemiyordu. Şimdi sınava girebilen seviniyor” diye konuştu. Adaylardan bazıları iki bilgisayarla sisteme saat 14.00’da girdikleri halde kontenjan kalamadı yazısıyla karşılaştıklarını şaibeden şüphelendiklerini belirtti. Başvuru yapamayan Ömür Günaldı ise, “ÖSYM’den kimler bu işin öncülüğünü yapıyorsa, Allah’a havale ediyorum. Saniyesinde sisteme girdim ama kontenjan sürekli dolu diyor” dedi.

 

“Çalışanlarımız bile giremedi”
ÖSYM Hukuk Müşaviri Mustafa Okçu, VATAN’a şöyle konuştu: “Endişeler yersiz. Elektronik sınav önceleri ayda bir kez yapılacak sonrasında daha sık periyotlarda tekrarlanabilecektir. Sınav sayısı, kapasite ve alt yapının geliştirilmesine bağlı olarak artacak. Başlangıçta elektronik sınavlar sadece ÖSYM bünyesinde oluşturulmuş olan elektronik sınav merkezinde yürütülecek. Sonrasında başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere tüm yurda yaygınlaştırılacak. İlk resmi uygulama için çok sınırlı bir kontenjan, 80 aday öngörüldüğünden başvurular çok kısa sürede doldu. Sınırlı kontenjan nedeniyle ÖSYM çalışanları ve yakınlarının dahi sınava katılmalarına izin verilmedi.”

 

Not: Haberin 12 Eylül 2014 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-e-sinav-60-saniyede-bitti–677178-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.