Dolu korkusu!

‘Ceviz büyüklüğünde dolu yağabilir’ uyarısı, geçen yıldan tecrübeli İstanbulluları korkuttu. İSPARK ve AVM otoparkları ile kapalı özel otoparklar sabahtan tıka basa doldu. Koridorlara bile araç park edildi. Dolu fırsatını kaçırmayan bazı fırsatçılar park ücretini iki katına çıkardı. Otoparklarda yer bulamayan bazı araç sahipleri ise battaniye, örtü, karton ve seccadelerle önlem aldı.
27 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul ve Marmara Bölgesi için yapılan ‘ceviz’ büyüklüğünde dolu uyarısı, özellikle araç sahiplerini önlem alma derdine düşürdü. İstanbul’da geçen yıl 27 Temmuz’da meydana gelen ve yaklaşık 20-25 dakika süren şiddetli dolu yağışı nedeniyle çok sayıda araçta ciddi hasarlar oluşmuştu. Araç sahipleri, sigorta şirketlerinden zararlarını tazmin etmeye çalışmış, ancak teminatı olmayanlar paralarını alamamıştı.

Sigortacılardan mesaj
Aynı sorunla karşılaşmamak için bu kez sabah saatlerinden itibaren sigorta şirketleri, araçların güvenliğinin sağlanması için sürücülere kısa mesaj yolladı. Bu mesajların ardından İstanbul’da bir çok araç sahibi araçlarını kapalı otoparklara götürdü. Ancak otoparklar kısa sürede doldu. VATAN’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK yetkililerinden aldığı bilgiye göre belediyeye ait şehir içindeki kapalı otoparklar yüzde 100’ün üstünde dolulukla çalıştı.

Yüzde 100 doluluk
İSPARK yetkilileri İstanbul’da 30 bin olan kapalı otopark kapasitesinin en az 3-4 bin üzerine çıktıklarını ve birçok kapalı otoparkta koridorlara bile araç park edildiğini belirtti. İSPARK’ın işlettiği kapalı otoparklarda vatandaşlara yer açabilmek için sadece tek aracın geçebileceği kadar bir yol bırakıldı. Balmumcu, Beyoğlu Tepebaşı, Ümraniye ve Kartal gibi yoğun noktalar ile şehir merkezindeki kapalı otoparklar sabah saatlerinde dolunca araç girişi durduruldu.

Seccadeli halılı önlem
Doludan korkan oto galericiler, araçlarını balonlu naylonla kapladıktan sonra ön ve arka camlarının üzerine paspas ve strafor koydu. Daha lüks araç kapalı otoparklara alındı. Vatandaşlar ise araçlarının üzerini seccade, halı ve yolluklarla örttü.

Semt pazarları otopark oldu
Aralarında Esenyurt, Üsküdar ve Avcılar Belediyesi’nin bulunduğu bir çok belediye vatandaşların araçlarının hasar görmemesi için ilçede bulunan tüm kapalı semt pazarlarını otopark olarak kullanıma açtı. Ayrıca bir çok belediye kendine ait kapalı otoparkı dün ücretsiz olarak vatandaşların kullanımına sunuldu.

AVM’lere hücum
Kapalı otoparklarda yer bulamayan çok sayıdaki araç sahibi ise AVM otoparklarına hücum etti. AVM’lerin sabah açılış saati olan 10.00’da otoparklar doldu. Sürücülerin araçlarını otoparka bırakmaya çalıştığı sabah saatlerinde AVM önlerinde trafikte yoğunlaşma ve park yeri yüzünden zaman zaman tartışmalar yaşandı. Bazı AVM’ler öğleden önce otoparklarının dolduğu gerekçesiyle araç girişine izin vermedi.

FİYATLARI İKİYE KATLADI
Fırsatçılar iş başında!
Bazı özel otoparkların ise fiyatları iki katı artırdığı yönünde vatandaşlardan belediye birimlerine şikayetler geldi. Bazı özel otoparkların 12-20 lira civarındaki park fiyatlarını 30 liraya yükselttiği belirtildi. Belediye birimlerinin şikayetlerle ilgili inceleme başlattığı öğrenildi. İSPARK yetkilileri şikayetlerin kendilerine de ulaştığını ancak özel otoparklara müdahale yetkilerinin olmadığını bildirdi. Otomobil sahibi çok sayıda İstanbullu bulunduğu bölgede kapalı otoparklarda yer kalmadığını ve otoparkçıların fiyatları fahiş oranlarda arttırdığını sosyal medyadan da dile getirdi.

27 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 27 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/dolu-korkusu–1178065-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.