Dolmabahçe’nin mimarı Balyan’a vefasızlık!

Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli mimarları arasında bulunan Balyan ailesine mensup Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Garabet Balyan’a ait 57 yıldır kayıp olan kayıp mezar taşı İBB’nin Kartal Soğanlık’ta bulunan şantiyesinden çıktı.

23 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
23 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli mimarları arasında bulunan Balyan ailesine mensup Garabet Balyan’a ait 57 yıldır kayıp olan kayıp mezar taşı İBB’nin Kartal Soğanlık’ta bulunan şantiyesinden çıktı. Agos Gazetesi‘nin haberiyle ortaya çıkan skandalda Garabet Balyan’ın mezar taşının, Pars Tuğlacı’nın ‘Balyan Ailesi’ kitabında yer alan fotoğraftaki taşla aynı olduğu tespit edildi. Berç Erzian tarafından 1958’de Beşiktaş Ermeni Mezarlığı’nda çekilen fotoğrafta görülen mezar taşı bir daha bulunamamıştı. İBB yetkilileri konunun araştırılacağını söyledi.

30 km. ilerde çıktı
Beşiktaş’ta daha önce iki Ermeni Mezarlığı bulunuyordu. Mezarlıklardan birinin yeri bugün Abbasağa Parkı olurken diğeri ise Boğaziçi Köprüsü’ne bağlanan Yıldız kavşağının olduğu yerde bulunuyordu. Bu mezarlık 1958’te Barbaros Bulvarı yapılırken kamulaştırılarak ortadan kaldırıldı. Garabet Balyan’ın kayıp mezar taşının gömüldüğü yerden 30 km. ileride bulunması Ermeni Cemaati’nin de tepkisini çekti.

Dolmabahçe’nin mimarı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce ‘işin ehli’ diyerek övdüğü Balyan Ailesi’nin önemli fertlerinden ve Sultan Abdülmecid’in mimarlarından olan Garabet Balyan’ın (1800-1866) en önemli eseri Dolmabahçe Sarayı’ydı. Balyan Ailesi’nin 3. kuşak üyesi olan Garabet Balyan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kuleli Süvari Kışlası, Terkos tesisleri, Bahçeköy’deki Kirazlı Bendi, Beykoz Deri Fabrikası, Bakırköy Bez Fabrikası, Hereke Fabrikası, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi, Beşiktaş’taki Surp Asdvadzadzin Kilisesi, Kuruçeşme’deki Surp Haç Kilisesi, Beyoğlu’ndaki Surp Yerortutyun Üç Horan Kilisesi’ni inşaa etti.

NOT: Haberin 23 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/dolmabahce-nin-mimari-balyan-a-vefasizlik–720096-gundem/) okunabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.