Diyet içecekler göbeği 2 kat fazla büyütüyor!

Amerika’da yapılan bir araştırmada her gün diyet içecek tüketen bir kişinin göbek çevresinin 9 yılda 3.40 cm. büyüdüğü tespit edildi.

23 Mart 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
23 Mart 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Amerikan Geriatri Derneği’nin dergisinde (Journal of American Geriatrics Society) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre diyet içecek tüketen kişilerin göbek çevrelerinin dokuz senede diyet meşrubat içmeyenlere göre üç misli arttığı tespit edildi. Teksas Üniversitesi Sağlık bilimleri Merkezi uzmanlarının yaptığı 1992-1996 yılları arasında başlatılan ve 2004’de sona erdirilen araştırma için 65 yaş üzerindeki 749 kişinin 9 yıl boyunca bir günde ne kadar meşrubat tükettiği ve bunun diyet mi normal mi olduğu takip edildi.

Daha büyük göbek
9 yıl sonunda 375 kişinin hayatta olduğu görüldü. Diyabet, sigara ve fiziki aktivite gibi faktörler dışlandıktan sonra diyet içecek tüketmeyenlerin 9 yılda göbek çevrelerinin 0.77 cm., seyrek tüketenlerin 1.76 cm. ve her gün tüketenlerin ise 3.04 cm. arttığı tespit edildi. Normal yani şekerli meşrubat içenlerin göbek çevrelerinde herhangi bir artış bulunamadı. Uzmanlar göbek çevresinin artması iç organ yağlanmasıyla birlikte başta diyabet olmak üzere, kalp krizi, felç, kanser gibi pek çok hastalık riskini arttırdığını belirtiyor.

“Şekerliyle diyetin asit oranları aynı”
Tıp dünyasında bir çok doktor suni tatlandırıcıların ‘toksik’ kimyasal maddeler olduğunu ve kalori almamak için kullanılan bu maddelerin aksine kilo almaya neden olduklarını ileri sürüyor. Araştırmanın yapan Teksas Üniversitesi uzmanlarından Sharon P.G. Fowler, diyet içeceklerin göbek çevresini artırmasının fosforik asitle ilgili olabileceğini söylüyor: “Diyet veya şekerli meşrubatın her ikisinin asidik derecesi aynı. Ama diyet içecek kalorisi olmadığı için daha sağlıklı olduğu ve kilo yapmayacağı düşüncesiyle daha çok içiliyor. Diyet veya normal içeceğin farkı olduğunu sanmıyorum, her ikisi de vücudu asit yağmuruna maruz bırakıyor. Bunlar bağırsaklardaki mikrop dengesini bozarak hastalıklara davetiye çıkarıyorlar. En doğrusu siz diyet veya normal içecekleri unutup şekersiz kahve, çay, maden suyu ve yüzde 100 meyve suyunu tercih edin. En iyi içeceğin su olduğunu unutmayın”.

NOT: Haberin 23 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/diyet-icecekler-gobegi-2-kat-fazla-buyutuyor-752540-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.