Diyarbakır, Şırnak ve Hakkari’de ders zili Kürtçe çalacak!

Diyarbakır Lice’de Kürtçe eğitim verecek okul ile ilgili gerginlik devam ederken Diyarbakır, Şırnak ve Hakkari’de Kürtçe eğitim verecek üç ilkokul 15 Eylül Pazartesi günü eğitime başlayacak.

13 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi
13 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde Kürtçe eğitim verecek okul ile ilgili gerginlik devam ederken Diyarbakır’ın Bağlar, Şırnak’ın Cizre ve Hakkari’nin Yüksekova ilçelerinde 3 ilkokul Kürtçe eğitime başlıyor. Kürdi-Der, DTK (Demokratik Toplum Kongresi), HDP (Halkların Demokratik Parti) ve DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) girişimiyle açılan okulların öğrencileri 15 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak.

 

Türkçe 3’üncü sınıfta
Daha önce eğitim destek evi olarak hizmet veren binalar okul olarak hizmet verecek. Milli Eğitim Bakanlığı’yla ilgisi bulunmayan 20’şer kişilik 5’er sınıfın olacağı her ilkokulda 100, toplamda ise 300 birinci sınıf öğrencisi eğitim görecek. Okulların teknik donanım, tahta, sıra, masa ve eğitim araç gereçleri tamamlandı. Okullarda, Kürtçe okuma yazma, yaşam ve çevre, matematik, müzik, resim ve beden eğitimi dersleri verilecek. Müfredatın Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde olacağı okullarda kullanılacak Kürtçe kitaplar Kürdi-Der tarafından eğitimcilerden oluşturulan bir komisyonca hazırlandı. Okullarda 3’üncü sınıftan itibaren Türkçe dersi de verilecek.

 

Öcalan’ın annesinin adı verildi
Cizre’deki ilkokul Cizre Belediyesi’nin Nur Mahallesi’nde daha önce açtığı Halk ve Taziye Evi olarak kullanılan binada açılacak. Okula Şubat 1989’da öldürülen Kod adı Berivan olan PKK’lı Binevş Agal’ın ismi verilerek Berivan İlköğretim Okulu oldu. Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde açılacak ilkokul ise İmralı’da hapis yatan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın annesinin ismini taşıyarak Üveyş Anne İlköğretim Okulu olacak. Bağlar Belediyesi’nin 2011’de, İran’da idam edilen Kürt öğretmenin adını vererek açtığı Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nin adı Ferzad Kemanger İlköğretim okulu olarak değişecek.

 

Gönüllü sınıf öğretmenleri
Kürdi-Der Genel Başkanı Sabahattin Gültekin, VATAN’a şöyle konuştu: “Okullar pazartesi günü açılacak. Müfredatın Kurmanci ve Zazaki olacağı okullarda 3’üncü sınıftan itibaren Türkçe dersleri verilecek. Her okulda 20 kişilik 5 sınıftan 100 öğrenci olacak. Her sınıfın Kürtçe eğitiminde uzman gönüllü bir sınıf öğretmeni olurken, müzik, resim ve beden eğitimi derslerine branş öğretmenleri girecek. DTK, HDP, DBP dışında İHD’den baroya kadar bütün sivil örgütler destek veriyor. Birinci sınıf olduğu için ilk dönem temel okuma-yazma dersleri olacak. İkinci dönem anlatım tarzındaki kitaplar okunacak. Kitapların hazırlanması için eğitimci arkadaşlardan bir komisyon oluşturduk. Kitaplar Türk ve Avrupa okullarında okutulan ders kitaplarını inceleyerek hazırlandı.

 

“Adlarını halk koydu”
Okulların adını halkın verdiğini belirten Gültekin, 1-2 yıla kadar okulların yasallaşacağını umut ettiklerini söyledi: “Biz komisyon açıp okullara bir isim verelim demedik. Okulların adını biz değil bölgedeki halk verdi. Buna yapılacak şey saygı duymaktır. 5 yıllık ilkokullar olarak planladığımız okulların MEB ile bir alakası yok. 1-2 yıla kadar ülkede yasaların değişmesi ve Kürt sorununu çözümüyle birlikte okulların diploma verebileceğini düşünüyoruz. İlkokulların açılmasının barış sürecine katkı sunacağına ve devletin okullara müdahale etmemesi gerektiğine inanıyoruz.”

 

Not: Haberin 13 Eylül 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kurtce-okullarda-da-15-eylul-de-zil-calacak-677468-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.