Dev silah depoları Münbiç’e mi gitti?

ABD, İncirlik’teki üç seyyar silah ve mühimmat deposunu dev nakliye uçaklarıyla taşıdı. Üsten yapılan açıklamada “İhtiyaç kalmadığı gerekçesiyle başka noktaya taşındı” dendi ama bölge adı verilmedi. Depoların Münbiç’e gittiği öne sürüldü.

4 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait üç seyyar silah ve mühimmat deposu askeri nakliye uçaklarıyla İncirlik Hava Üssü’nden başka bir noktaya taşındı. ABD askeri kaynakları taşınmaya gerekçe olarak seyyar silah ve patlayıcı depolarına İncirlik Üssü’nde artık ihtiyaç kalmadığını gösterdi. İncirlik Hava Üssü’ne ait sitedeki bilgilendirmede silah depolarının muharebe operasyonlarının yürütüldüğü diğer tesislere taşınmasına karar verildiğini açıklandı. Ancak silah depolarının nereye götürüldüğüne dair bir bilgi verilmedi.

‘ABD iki yeni üs kuruyor’
Tüm bu gelişmeler olurken ABD’nin Münbiç’e 2 üs kurmaya başladığı ortaya çıktı. AA’nın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, ABD, ilçenin kuzeyinde Dadat köyünün güneydoğusunda gözlem noktası olarak kullandığı bir alanı genişleterek üsse çevirmeye başladı. ABD ordusu bu amaçla bölgeye çok sayıda inşaat malzemesi ve iş makinesi yönlendirdi. Bahsi geçen üs, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi içindeki Cerablus ilçesi ile Münbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı’na 8 kilometre uzaklıkta. ABD, diğer üssü ise cephe hattına 4 kilometre uzaklıkta inşa ediyor. Buradaki üs noktası Dadat köyünün güneyine denk düşüyor. Nuaymiye isimli bir çiftliğe yerleşen ABD unsurları, alanı üsse çevirmek için çalışma yürütüyor. Tamamlanması halinde Nuaymiye, Fırat Kalkanı unsurlarına en yakın ABD üssü olacak.

1 Nisan konvoyu
Güvenlik uzmanları ABD’nin İncirlik’ten aldığı silah ve patlayıcı depolarını daha fazla asker sevk edileceği ifade edilen Münbiç’teki yeni kurulan iki üsse taşınmış olabileceğine dikkat çekiyor. ABD’nin ayrıca muhaliflerin kontrolündeki Fırat Kalkanı bölgesiyle sınır hattında Tuhar, Hilvanci ve Dadat olmak üzere 3 gözlem noktası bulunuyor. Uzmanlar 1 Nisan gecesi saat 21.00 sularında Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısındaki Suriye’nin Kamışlı kentinden, ABD ordusu tarafından Münbiç’e askeri sevkiyat yapıldığını belirtiyor. Yerel kaynaklar yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki konvoyu oluşturan tırlarda yakıt tankerleri, askeri araçlar ve beton bariyerlerin taşındığını ifade ederken ambulansların da yer aldığı konvoyun geçişinin yaklaşık bir saat sürdüğünü vurguluyor.

Açıklamadan 3 gün sonra
Edinilen bilgiye göre İncirlik’teki ABD Üssü’nde hareketlilik 25 Mart tarihinden bir kaç gün önce başladı. Taşınma hareketliliği görüntülerinin üzerine çıkan ‘ABD İncirlikten çekiliyor’ söylentileri 25 Mart’ta, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), tarafından yalanlandı. Ancak bundan 3 gün sonra 28 Mart tarihinde seyyar silah depoları İncirlik’ten alınarak başka bir noktaya nakledildi. İncirlik’e iniş kalkış yapan kargo uçaklarının yoğunluğunun arttığığının gözlenmesi ve söylentilerin büyümesi üzerine aynı gün ABD Büyükelçiliği de CENTCOM’un çekilmeyi yalanlayan mesajını İngilizce ve Türkçe olarak paylaştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise ABD’nin DEAŞ ile mücadele operasyonlarının azalması ve Afganistan’daki Taliban karşıtı operasyonların hızlanmasından dolayı bazı muharip kuvvetlerin Afganistan’a takviye amaçlı gönderildiğini belirtti.

Takviye asker gönderecek!
ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Çok yakın zamanda Suriye’den çekileceğiz” açıklamasına rağmen Pentagon’un Suriye’nin kuzeyine ek asker gönderme planları yaptığı öne sürüldü. CNN televizyonunun savunma ve Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Pentagon, Washington’dan onay çıkması durumunda halihazırda 2 bin Amerikan askeri personelinin konuşlandığı Suriye’ye onlarca ek asker göndermeyi planlıyor. Konunun dün başkent Washington’da gerçekleştirilen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında ele alındığı kaydedildi. Ek asker gönderiminin, Başkan Trump’ın yaptığı son açıklamadan etkilenip etkilenmeyeceği henüz bilinmiyor. Savunma kaynakları, yetkililerin bölgede bulunan Amerikan askerlerinin güvenliği konusuna odaklandığını ifade etti.

Dev uçaklarla taşındı
Yaklaşık 35 ton ağırlığında ve 13 metre uzunluğundaki seyyar silah ve patlayıcı depoları, Kaliforniya’nın Fairfield şehrindeki Travis Hava Kuvveleri Üssü’nden gelen 22’inci Hava Nakliye Filosu’na ait dev C-5M Super Galaxy nakliye uçaklarıyla taşındı. Depoların nakliyesine İncirlik’te konuşlu 728’nci Hava Harekat Filosu da yardım etti. 1969’dan beri ABD ordusuna güvenli modüler yapılar veren ‘Armag’ adlı şirket tarafından üretilen depolarda piyade tüfeklerinden ağır makineli tüfeklere, tabancadan patlayıcıya kadar bir çok askeri silah ve mühimmat özel şartlarda saklanabiliyor. Patlayıcıların depolanması için gereken şartnamenin geliştirilmesinde ABD Donanması’na danışmanlık yapan Armag şirketi ABD Ordusu tarafından yüksek güvenlikli, modüler bina üretiminde bir otorite olarak tanınıyor.

NOT: Haberin 4 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/dev-silah-depolari-munbic-e-mi-gitti–1155743-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.