Dershaneye ‘özel öğretim kursu’ düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı AYM’nin iptal kararının ardından doğan boşluğun idari bir düzenlemeyle giderileceğini açıkladı. Dershanelerde doğan boşluğun yerini ise yönetmeliğe ‘özel öğretim kursları’ olarak girecek yeni kurslar dolduracak.

5 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
5 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 7. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

AYM’nin dershanelerle ilgili iptal kararının ardından doğan boşluk Milli Eğitimi Bakanlığı’nın bu hafta açıklayacağı yeni yönetmelikle giderilecek. Bakan Nabi Avcı bu konuda “Ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenlemeyle giderilebileceği kanaatine vardık. Bunu da sektör temsilcileriyle görüşerek oluşturduk. Yönetmeliğimizi bu hafta içinde yayımlayacağız” dedi.

“Dönüşüm tarihi uzatılabilir”
Bakan Avcı, “Yönetmelik yayınlandığı zaman tüm Anayasa Mahkemesinin gerekçeleri ve bizim yaptığımız düzenlemelerin bu gerekçelerin hangilerine nasıl karşılık verdiğini hep birlikte göreceğiz” dedi. 31 Ağustos’ta sona eren özel okula dönüşüm sürecinin uzatılabileceğini belirten Bakan Avcı, dershanelerin mevzuatata yer alacak dönüşümle devam edeceğini söyledi: “Şu anda mevzuatımızda 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları kanunumuzda ve ona dayalı olarak yapılmış olan yönetmeliklerde, yönergelerde ‘dershane’ diye bir kurum yok. Hukuki boşluk derken kastettiğimiz bu. Dolayısıyla yasada ve yönetmeliklerde olmayan ama fiilen bugün daha önceki düzenleme nedeniyle 1 Eylül’e kadar faaliyetlerinin devam etmesi öngörülmüş olan dershanelerin dönüşebileceği ve AYM kararında da işaret edilen genişlikte bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz. Bunu da sektörle görüşerek yaptık. Dolayısıyla yönetmelik yayınlandığı zaman halen dönüşmemiş olan kurumlarımızda bu yasal çerçevede faaliyetlerini sürdürecek.”

Özel Öğretim Kursları’ geliyor
MEB’in bu hafta içinde yayınlanması beklenen yeni yönetmeliğinde daha önce yasada bulunan AYM’nin iptal ettiği maddelerden biri olan ‘Kurslar bir üst eğitim kurumuna hazırlama yönünde hizmet veremez’ maddesinin iptali önemli bir yer tutuyor. Çünkü iptal edilen bu madde sayesinde kursların liseye veya üniversiteye hazırlık yönünde eğitim vermesinin önü açıldı. Daha önce yönetmelikte ‘çeşitli kurslar’ olarak tanımlanan kurslar, yeni yönetmelikte ‘özel öğretim kursları’ olarak yerini alacak ve doğan boşluk bu şekilde giderilecek. Böylece okulda takviye alan öğrenciler de dahil olmak üzere isteyen öğrenci kurslara giderek ders alabilecek. Mevcut dershaneler de yeni yönetmelik çerçevesinde kursa dönüşecek.

Yönerge için toplanacaklar
İstanbul’da yapılan toplantıda Bakan Avcı ve bürokratları yeni yönetmeliği sektör temsilcilerine yeni yönetmeliği anlatmıştı. Sektör temsilcileri ön istişaresi yaıplan yeni yönetmelik için mutabık kaldıklarını Bakan Avcı’ya iletti. Yeni yönetmeliğin alt uygulama metni olan yönergenin hazırlanması için sektör temsilcileri bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta içinde tekrar MEB yetkileleriyle bir araya gelecek. Yönetmelik ve yönergelerde her şubede en çok 3 farklı dersten kurs verilebileceği yer alacak. Ancak matematik fizik ve kimyadan ders alan bir öğrencinin coğrafya ya da edebiyat gibi farklı dersler için başka bir kursa gitmesinin önünde engel olmayacak. Yönerge hazırlanırken konuşulacak bir diğer konu ise temel liselerin hafta sonu kurs verip veremeyeceği olacak. Sektör temsilcileri temel liselerin kurs verebilmesini isterken MEB çekimser kaldığı bu konuyu değerlendiriyor.

“Yönetmeliği bekliyoruz”
ÖZDER Başkanı Ahmet Akça, VATAN’a konuşarak, “Bakan Avcı ve MEB yetkilileri ile yeni yönetmelik konusunda mutabık kaldık. Faaliyetlerimizi düzenlememezi için yönetmeliğin açıklanmasını bekliyoruz. Yönetmeliğin açıklanmasının ardından yeni yol haritamız olacak yönergenin hazırlanması için tekrar MEB yetkilileriyle bir araya geleceğiz” dedi.

5 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
5 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 5 Ağustos 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yeni-adi-ozel-ogretim–850585-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.