Çok çalışan polise dava açma hakkı!

Kamu Denetçiliği Kurumu haftada 40 saatten fazla çalışan polisler için tavsiye kararı aldı.

3 Ocak 2014 Vatan Gazetesi 14. sayfa
3 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun önceki gün yayınladığı raporla 240 bin polisin çalışma şartlarıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu. Nisan 2013’te kuruma başvuran bir grup polis memuru haftada 40 saatten fazla çalıştıklarını, ek görevlerden fazla mesai ücreti alamadıklarını, psikoloji ve aile hayatlarının bozulduğu, büroda çalışan meslektaşlarıyla aynı maaş ve ek ödemeyi aldıklarını ve idari izinlerinin verilmediğini belirterek polislerin özlük haklarının düzeltilmesi konusunda tavsiye karar verilmesini istedi. Şikayet üzerine yapılan incleme raporu ise 30 Aralık 2014 tarihinde tamamlandı. Raporda polisler haklı bulundu. Rapor daha sonra Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’nun imzasıyla Başbakanlık, İçişleri, Maliye Bakanlıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yollandı.

 

Otuz günü var
Yasa gereği kararın tebliğ edildiği kurumlar tavsiye edilen çözümün uygulanabilir nitelikte görülmediğini beyan ettikleri takdirde 30 gün içinde bunun gerekçesini Kamu Denetçiliği Kurumu’na bildirmek zorunda bulunuyor. Bu tavsiye kararının ardından gerekli işlem yapılmaz ve eylemde bulunulmaz ise otuz gün içinde dava açma süreci başlıyor. Kararda şikayetçi polislerin tavsiye kararına istinaden idareye yapacakları başvuruların reddi halinde ise Ankara İdare Mahkemesi’ne yargı yoluna gidilmesinin mümkün olduğu belirtiliyor.

 

5 yılda 157 polis intihar etti
Raporda polislerin çalışma şartları ve yaşamlarıyla ilgili daha öncede gündeme gelen bazı ciddi bulgulara da yer verildi. Raporda yer alan saptamalardan bazıları şöyle:
* Polis haftalık 40 saatlik çalışma süresini aşıyor. Türkiye’de 40 saat sınırının aşılmadğı il yok.
En düşük çalışma saati 41 saat ile Ağrı’da. En yüksek çalışma saati 59 saat ile Hakkâri’de. Polisler İstanbul’da 53, Ankara’da 42 saat çalışıyor.
* Fazla mesai ücretlendirmesinde hakkaniyet dikkate alınmıyor. Fazla mesai belirlenirken görevin taşıdğı risk, önem ve mahiyetinin etkili olmalı. Büroda çalışan ile dışarıda çalışanlara aynı mesai ücretinin verilmesi çalışma huzurunu bozabilir.
* Son 5 yılda 157 polis intihar etti, 2 bin 323 polisin de ruh hastalıkları nedeniyle tedavi gördü.
* Polislerin yüzde 75’i mesleklerinin psikolojik yapılarını tahrip ettiğini söylüyor. Yüzde 74’ü mesleklerinin aile yaşamlarına olumsuz etki ettiğine, yüzde 40’i ise toplum içinde mesleklerinin saygınlığının kalmadığına inanıyor.

 

NOT: Haberin 3 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cok-calisan-polise-dava-acma-hakki-713328-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.