Çocuğunuza nasıl korunacağını mutlaka öğretin

Cansız bulunan 9 yaşındaki Sedanur Güzel’in ardından konuşan Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği Başkanı Zafer Özbilici, “Çocuklarınıza nasıl korunacaklarını mutlaka öğretin. Tehlike halinde seslerinin alarm olduğunu ve çevreden yardım isteyebileceklerini bilmeliler. Çocuğunuzun yabancı kişi mesafesini anlamasını sağlayın” dedi.

24 Eylül 2018 Vatan Gazetesi 4. sayfa


İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

Cansız bulunan 9 yaşındaki Sedanur Güzel’in ardından kayıp çocuklar tekrar gündeme geldi. Türkiye’de kayıp çocuklara dair özellikle son yıllarda kamuoyuna açıklanan sağlıklı veriler bulunmuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2008 ile 2018 arasında yani son 10 yılda 116 bin 94 çocuk için kayıp müracaatı yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından yapılan çalışmaya göre ise 2011-2018 yılları arasında en az 3 bin 947 çocuğun yaşam hakkı ihlal edildi.

Yüzde 98’i bulunuyor
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Asayiş Dairesi Başkanlığı Türkiye’de çocukların en çok gönül ilişkisi, eğlence, macera amaçlı ve evlenme amaçlı başta olmak üzere aile içi huzursuzluk ve aile içi şiddet sebebiyle kaybolduğunu bildiriyor. Kayıp çocukların yüzde 30’unu kurumlarda, yüzde 70’ini ise evlerinde yaşayanlar oluşturuyor. Kayıp müracaatı yapılan çocukların yüzde 98’i kısa süre içinde bulunuyor. Kalan yüzde 2’lik kayıpların ise yüzde 95’ine 6 ay içinde ulaşılıyor.

“Kıyafetlerini yıkamayın”

VATAN’a konuşan Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği(YAKAD) Başkanı Zafer Özbilici, “Çocuklar kaybolmuyor, onları genelde dikkatsizliğimizle biz kaybediyoruz” diyor. Özbilici okulların yeni açıldığı bu günlerde aileleri şöyle uyarıyor:
-Çocuğunuza sesinin alarm olduğunu öğretin. Tehlikede olduğunu hissettiğinde bağırarak çevreden yardım alabileceğini bilsin. Çocuğunuzun en son ne giydiğini bilin.
-Çocuklarınızın son halinin fotoğraflarını çekin.
-Gerektiğinde DNA testinde kullanılmak üzere saç teli, tırnağı, hatta parmak izini saklayın.
-Çocuğunuza yabancı kişi mesafesini, korkutmadan yabancı kişilere güvenmemesini, onlardan bir şey almamasını ve böyle bir durumu ailesine bildirmesi gerektiğini öğretin.
-Bazen çocuklarınızın kıyafetlerini yıkamayı geciktirin. Çünkü özellikle kamera olmayan, insan yoğunluğunun az olduğu kırsal bölgelerde çocuk kaybolduğu zaman kokuya duyarlı iz sürme köpeklerinin bu şekilde bulması daha kolay oluyor. Çocuklarınız okul dahil gideceği yerlerde kullanacağı güzergahını birlikte belirleyin.”

GPS ile takip edin
Öte yandan GPS özellikleriyle anlık konum takibine imkân sağlayan akıllı saat ve bileklikler ile çocuğu takip etmek mümkün. Yaklaşık 200 TL’den başlayan ve özelliklerine göre fiyatı artan bu cihazlar ile çocuklar her an harita üzerinden takip edilebiliyor. Cihaz çocuk belirlenen alan dışına çıktığı anda sinyal gönderiyor. Ayrıca acil bir durum karşısında çocuk cihazlardaki ‘SOS’ düğmesine basarak ailelerine haber verebiliyor. Bir diğer alternatif ise akıllı telefonlarda bulunan takip uygulamaları. Eğer çocuğunuz bir telefona sahipse bu uygulamalarla çocuğunuzu sokak sokak takip etmeniz mümkün oluyor.

NOT: Haberin 24 Eylül 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ana-yurekleri-paramparca-1202811-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.