“Çocuğumun ilaçlarını alana bir böbreğim anasının ak sütü gibi helal olsun!”

Epilepsi hastası Mehmet Yetgin, beyin tümörü bulunan 10 yaşındaki oğlu Muhammet Baran’ın olması gereken iğneler için böbreğini veriyor. Baba Yetgin, “SGK oğlumun iğnelerin bir kısmını karşılıyor. 15 iğneyi almak için yaklaşık 15 bin lirayı veren kişiye bir böbreğim anasının ak sütü gibi helal olsun” dedi.

10 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bundan 4 yıl önce eşini bir trafik kazasında kaybeden epilepsi hastası Mehmet Yetgin iki çocuğuyla bir başına kaldı. İnşaatlarda ve geçici işlerde çalışarak hayatının kazanan 35 yaşındaki Mehmet Yetgin’in oğlu Muhammet Barn’ın beyninde 6 yıl önce tümör tespit edildi. Şimdi 10 yaşında olan Muhammed Baran’ın ameliyat olabilmesi için beynindeki tümörün iğne tedavisiyle küçültülmesi gerekiyor. Küçük çocuğunun bunun için daha önce 12 tane olduğu, ‘Sandostatin Lar’ adlı iğneden 15 tane daha olması şart. Kıt kanaat geçinin Baba Yetgin ise oğlunun ilaçlarını alana bir böreğini vereceğini söylüyor.

“Böbreğimi seve seve veriyorum”
VATAN’a konuşan Mehmet Yetgin, “Bir yıl önce tedavi için gerekli olan 12 iğneyi inşaatlarda çalışarak ve oğlumla aynı hastalığı yaşayan bazı zengin ailelerden temin ederek buldum. Ancak doktorlar tedavinin yeterli olmadığını, oğlumun ameliyata hazır hale gelebilmesi için 15 iğne daha olması gerektiğini söyledi. Bir iğnenin fiyatı yaklaşık 2 bin lira. SGK bunun yaklaşık bin lirasını karşılıyor. Geri kalan 15 lirayı ödeyecek gücüm yok. Eğer bir diyaliz hastası ya da böbreğe ihtiyacı olan biri oğlumun ilaçlarını alırsa, tek böbreğimi seve seve vereceğim. Oğlumun yaşaması için yardım edene böbreğim anasının ak sütü gibi helal olsun” dedi.

“Lazerli ameliyat 5 bin Euro”
Antalya’da gıda halinde günlük 40 liraya çalışan Yetgin, “Oğlum Muhammet ile 6 yaşındaki kızım Demet, Karabük’ün Toprakcuma Köyü’nde yaşayan hasta anne ve babamın yanında kalıyor. Babam çocuklarıma devletin 3 ayda bir verdiği 1.100 lirayla bakmaya çalışıyor. Tek isteğim çocuğum diğer arkadaşları gibi sağlıklı bir şekilde büyümesi ve okuluna devam etmesi. İstanbul’da bazı özel hastaneler tümörü iğne tedavisi yapmadan lazer ameliyatıyla alabileceğini söyledi. Lazerli ameliyatın fiyatı da yaklaşık 5 bin Euro (Yaklaşık 19.750 lira). Ben bu kadar parayı ömrümde görmedim. Devlet hastaneleri ise lazerli ameliyat yapmıyor. Oğlumun bu yüzden iğne tedavisi olması şart” diye konuştu.

NOT: Haberin 10 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan(http://www.gazetevatan.com/-cocugumun-ilacini-alana-bobregim-helal-olsun–1056463-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.