Çılgın HES’e bir iptal daha

Arhavi’de ‘çılgın HES’ projesi olarak bilinen Kavak HES’in imar planı mahkeme kararına uyularak belediye meclisi tarafından oy birliğiyle iptal edildi.

3 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
3 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Artvin’in Arhavi ilçesinde 2012’de yapımına başlanan şehir merkezinden 5 km. uzaktaki dere suyunu tünellerle şehir merkezindeki elektrik santrallerine taşıyacağı için ‘çılgın HES’ olarak adlandırılan MNG Holding’e ait Kavak HES projesinin imar planına bir iptal daha geldi. Arhavi Belediye Meclisin’de önceki gün yapılan meclis toplantısında, Kavak HES projesine ait Eylül 2013’te onaylanan imar planı, Rize İdare Mahkemesi’nin kararına uyularak oy birliği ile iptal edildi.

Hukuk mücadelesi
Kavak HES projesinin ‘ÇED olumlu’ kararı Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edilince vatandaşlar Arhavi Belediye Başkanlığına başvurararak hukuki bir zorunluluk olarak imar planların iptal edilmesini istemişti. Ocak 2015’te yapılan meclis toplantısında Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ile AKP’li üyeler, ‘yerel mahkemenin kararları üst mahkeme tarafından onaylanmadıkça bir sonuç doğurmaz’ diyerek imar planlarının iptali talebini reddetti. Bunun üzerine imar planlarının iptali talebi ile bölgede yaşayan Atilla Küçükkaya ve Yaşar Abay tarafından açılan davalar sonucunda Kavak HES projesinin imar planı Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Önceki gün yapılan meclis toplantısında daha önce talebi reddeden AKP’li üyeler de iptal yönünde oy kullandı.

Yeni ÇED raporuyla başvuru
Ancak aradan geçen süreçte MNG Holding tarafından bölgedeki çevreciler tarafından hukuka uygun olmadığı iddia edilen bir ÇED raporu yeniden alındı. Toplantıda bu ÇED raporuyla tekrar aynı imar planı meclise sunuldu. Meclise gelen imar planı ilgili mevzuat gereğince zorunlu olarak imar komisyonuna havale edildi. İmar komisyonunun vereceği raporun ardından imar planı tekrar meclise gelerek onaylanması ya da iptal edilmesi için bir kez daha oylanacak.

NOT: Haberin 3 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/artvin-de-cilgin-hes-i-belediye-de-iptal-etti–808565-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.