Çeçen direnişçinin şüpheli ölümü!

Çeçenistan bağımsızlık mücadelesinin önemli komutanı Şamil Basayev’e yakın direnişçi Kaim Saduev’in İstanbul’daki evinde zehirlenerek öldürüldüğü iddia edildi. Dört abisi şehit olan Kaim Saduev’in yakınları, Türkiye’deki Çeçen suikastlerinin zanlısı Rus istihbaratından şüpheleniyor.

4 Mart 2015 Vatan Gazetesi 17. sayfa
4 Mart 2015 Vatan Gazetesi 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Çeçenistan bağımsızlık mücadelesinin önemli komutanı Şamil Basayev’e yakın direnişçi Kaim Saduev’in (46) İstanbul’daki evinde zehirlenerek öldürüldüğü iddia edildi. Başakşehir’de 3 oğluyla birlikte yaşayan Kaim Saduev, 23 Şubat günü kayınvalidesinin Çeçenistan’dan gönderdiği ‘Honk’ adlı bitkiden yapılan yemeği yedi. Gece fenalaşan Saduev, Bakırköy Şadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Aynı yemekten yiyen Kaim Saduev’in eşi Zeynep (40) ile 8 yaşındaki oğlu Abdullah’ta zehirlenme belirtileriyle hastanelik oldu. Bir hafta yoğun bakımda kalan ailenin reisi Kaim Saduev, 2 Mart sabahı komadan çıkamayarak vefat etti. Eşi ve oğlu ise yoğun bakımdan çıkabildi.

Abileri Basayev’in yakın korumasıydı
Sıradan gibi görünen bu ölümü önemli kılan detaylar ise olayın sonrasında ortaya çıktı. Saduev’in 4 abisi Ebubekir, Akraman, Yusuf ve Tahir Saduev’in Çeçen Komutan Şamil Basayev’in İslam Şurası’nda ve iki abisinin Basayev’in yakın koruması olduğu öğrenildi. Abi Tahir Saduev’in Rus istihbaratın özel operasyonuyla öldürüldüğü de ifade edildi. Bu bağlantıların ortaya çıkmasının ardından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Kaim Saduev’in cenazesine Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından çıkan ön rapora göre vücudunda fosforik asit içeren fosfat maddesinin bulunduğu iddia edildi.

“Gümrükte zehir katılmış olabilir”
Kaim Saduev’in Fatih Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazında ise ailesinin gözyaşları sel oldu. Saduev’in oğlu Cebir Saduev (19), “Anneannem her yıl ‘Honk’ bitkisi gönderir. Bize babamın bir arkadaşı getirdi. Yabani pırasa dediğimiz yeşil soğanın daha küçük haline benzeyen ve Çeçenistan’da çok tüketilen bir bitki. Bu bitkiyi yiyen birinin zehirlendiği duyulmuş şey değil. Çeçen halkı doğal olarak toplar ve hiç bir işlem görmeden tüketir. Ben ve diğer kardeşim de azıcık yedik ama bize bir şey olmadı. Babam evde hafızasını kaybetmeye başlayınca acilen hastaneye kaldırdık. Annem ve 8 yaşındaki kardeşim daha sonra fenalaştı. Bitkinin içine gümrükte ya da başka bir yerde zehir katıldığını düşünüyoruz” dedi.

“Bu beşinci şehidim”
Kaim Saduev’in 89 yaşındaki babası Alvi Saduev ise, “Dört oğlumu şehit verdim. Bu da ailemin beşinci şehidi” diye konuştu. Yaklaşık 11 yıl önce İstanbul’a geldiklerini belirten Cebir Saduev, “Babam Çeçenistan direnişinde savaştı. Amcamlar ölünce onların ailesine bakmak için Türkiye’ye geldik. Tehdit alıp almadığını bilmiyoruz. Burada bir depoda çalışıyordu. Hiç bir hastalığı yoktu ve sağlıklıydı. Bizi burada da rahat bırakmadılar” dedi. Cenazeye katılan Çeçen sığınmacılar direnişin önde gelen isimlerinden olan Saduev Ailesi fertlerinin Rus ve Çeçenistan istihbaratının ölüm listesinde olduğunu iddia etti. Kaim Saduev’in cenazesi Eyüp Mezarlığı’na defnedildi.

Ailesi, Kaim Saduev'e gözyaşları içinde veda etti.
Ailesi, Kaim Saduev’e gözyaşları içinde veda etti.

NOT: Haberin 4 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cecen-direniscinin-supheli-olumu–746200-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.