Çamlıca Camii Ramazan’da açılacak

Yapımı 4 yıldır süren Çamlıca Camii’nin inşaatı yüzde 90’ı geçti. Cumhuriyet tarihinde yapılan en büyük cami olan Çamlıca Camii, Ramazan ayında ibadete açılacak.

7 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yapımına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013’de başlanan Çamlıca Camisi inşaatı yüzde 90’ı geçti. Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen, Çamlıca Camii’nin bu Ramazan’da ibadete açılacağını açıkladı: “İslam coğrafyasının en önemli eserlerinden biri olan Çamlıca Camii de Üsküdar’da yükseliyor. Asrın mührü olacak bu cami, önümüzdeki Ramazan ayında ibadete açılacak, müjdeyi buradan vermiş olalım.” Çamlıca Camii’nin resmi açılışını ise Ramazan ayı içindeki Kadir Gecesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması bekleniyor.

Fetih Suresi asılacak
Çamlıca Camii daha önce 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alem’ine sahip olmasıyla dikkat çekmişti. Yaklaşık 125 bin metrekare alanda yapımı devam eden Çamlıca Camii’nin iç mekanda ana kubbeyi tutan 4 kemer arasındaki 220 metrelik bir alana asılacak ‘Fetih suresi’ hattatların gözetiminde hazırlanarak iki hafta önce şantiye alanına getirildi. Şantiyede halen, kütüphane ve otopark bölümünün çatısına serilen ‘Fetih Suresi’ hattatlar tarafından titizlikle incelemeye devam ediyor

Minareler Malazgirt zaferini simgeliyor
Öte yandan Çamlıca Camii’nin 6 minaresinin yapımı da tamamlandı. İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen Çamlıca Camisi’nin üç şerefeli 4 minaresi 1071 yılındaki Malazgirt Zaferi’ni simgelemesi adına 107,1 metre, iki şerefeli iki minaresi ise 90 metre yüksekliğinde yapıldı. Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul’u simgeliyor.

60 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek
Çamlıca Camii tamamlandığında 60 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek. Camide aynı anda 8 cenazenin namazı kılınabilecek. Camide 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi de olacak.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.