Çamlıca Camii bu yıl bitiyor

Yapımına 4 yıl önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak Çamlıca Camii’nin yüzde 85’i tamamlandı. Caminin ana kubbesini taşıyan 4 ana fil ayağını destekleyen kemerlere Fetih Suresi yazılacak. Kaba inşaatı biten camide ince işler hızla ilerliyor. Hedef cami inşaatını bu yıl bitirmek.

14 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yapımına 4 yıl önce başlanan ve Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük camii olacak Çamlıca Camii inşaatının yüzde 85’i tamamlandı. Kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlanan camide yoğun bir şekilde ince işler üzerinde çalışılıyor.

“350 bin m3 iskele kurulu”
Çamlıca Camii’nin yapımını üstlenen İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, VATAN’a son gelişmeleri şöyle anlattı: “Çamlıca Camii inşaatının yüzde 85’lik bölümü tamamlandı. Şu anda camide 350 bin metreküp inşaat iskele var. Bu iskelelerde ana kubbe ve yardımcı kubbelerin sıvaları yapılıyor. Atölyelere yazı çalışmaları devam ediyor. İç avlumuzda mermer kaplama ile süslemeler, dış avlumuzda ise traverten döşeme işleri sürüyor.”

“Kemerlere Fetih Suresi yazılacak”
Kısa bir süre önce caminin 72 metrelik dev kubbesinin üzerine takılan 4.5 tonluk, 7.77 metre boyundaki dünyanın en büyük aleminin yanı sıra caminin kemerlerine Fetih Suresi yazılacak. Ergin Külünk, Fetih Suresi’nin yazımıyla ilgili detayları şöyle özetledi: “Cumhuriyet tarihinde ilk kez Fetih Suresi’nin tamamı bir camiye yazılacak. Osmanlı döneminde Selimiye ve Nuru Osmaniye camilerine yazılmıştı. Fetih Suresi, ana kubbemizi taşıyan 4 fil ayağını destekleyen kemerlerin altına yazılacak. Fetih Suresi tamamının yazımı 220 metreyi bulacak.”

63 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek
Proje tamamlandığında iç ve dış alanda 63 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği bilgisini veren Külünk, cami inşaatını bu yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi: “Resmi açılış için takvim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirleyeceği bir zamanda olacak. Ancak şu anda Bulgurlu’dan buraya gelen karayolu ve tünelin yapımı devam ediyor. Çevre düzenlemesi ve Çamlıca’daki televizyon vericilerinin kaldırılması gibi önemli işler var. Bunların hepsi bizim dışımızda gelişen olaylar. Biz bu projelerin içerisinde sadece camiyi organize ediyoruz. Biz bu yıl içinde Çamlıca Camii inşaatını bitirmeyi hedefliyoruz.”

NOT: Haberin 14 Haziran 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bu-yil-bitiyor–1076031-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.