Cam silmiyor haraç kesiyorlar!

İstanbul trafiğinde ışıklarda cam silme bahanesiyle araçlara yaklaşan kişiler kendilerine para verilmediğinde sürücülere saldırıyor. Çete gibi dolaşan yaşı büyük cam siliciler kırmızı ışıkta duran araçtan kendilerine tepki gösterildiğinde ise araçlara zarar veriyor.

27 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 3. sayfa
27 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 3. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

İstanbul’da cam silici terörü devam ediyor. Özellikle kırmızı ışıklar ve kavşaklarda trafik durduğunda araçlara ellerinde bir pet şise su ve çekçek ile arabalara yanaşan genç ve orta yaşlı cam siliciler dehşet saçmaya devam ediyor. İstanbul’da özellikle şehir merkezindeki Mecidiyeköy, Çağlayan, Beşiktaş ve Eminönü’nde yoğunlaşan siliciler kendilerine tepki gösteren ya da para vermeyen sürücülere saldırıyor ya da araçlarına vurarak zarar veriyor.

 

Polise rağmen dövdüler
Aracına zarar verilen kişi arabadan indiğinde ise bir anda karşısında en az 4 kişilik cam silici çetesiyle karşı karşıya kalıyor. Cam silici teröründe en sabıkalı yer Mecidiyeköy’deki kırmızı ışıklar. 2012’de Uğur Fakılı’nın cam silicilerle çıkan kavgada öldüğü Mecidiyeköy’de, yaklaşık bir ay önce para vermeyen motorsiklet sürücüsü 2 genç yaklaşık 10 kişilik çete tarafından dövüldü. Kavgaya çevredeki trafik polisleri bile engel olamazken gençler bölgedeki bir kafeye sığınarak canlarını zor kurtardı.

 

“Küfüre tepki gösteriyoruz”
Cam silicileri gözlemlemek için dolaştığımız bölgede bir 29 yaşında olduğunu söyleyen bir silici, “İki çocuğum var. Biri okula başladı. Onları geçindirmek için çalışıyorum. Para vermediği için kimseye zarar vermiyoruz. Ama hakaret ya da küfür eden oluyor o zaman tepkimizi gösteriyoruz” diyor. Ancak kısa bir beklemede bile özellikle para vermeyen kadın sürücülere sözle taciz, hakaret ve küfür edildiği çok rahat gözleniyor. Ayrıca Çağlayan köprü altındaki trafik ışıklarında 35-40 yaşlarındaki cam silici para vermeyip eliyle tepki gösteren bir başka sürücünün aracının camına çekçekle vuruyor.

 

Günde 60 ile 100 lira kazanıyorlar
Mecidiyeköy’de çalışan başka bir cam silici ise, “Çoğumuz Kuştepe’de oturuyor. Günde 60 ile 100 lira arasında kazancımız değişiyor. İnsanların camları temiz görünsün diye uğraşıyoruz. Para verirlerse biz de evimize ekmek götürüyoruz” diye konuşuyor. Ekşi Sözlük ve internet forumlarında cam silici terörü bir çok İstanbullu sürücüyü canından bezdirmiş durumda. Ekşi sözlükte sayfalarca yazılan şikayetler arasında polisin ilgi göstermediği hatta “uğraşmayın 1 lira verin başınızdan savın” dediği gibi bir çok örnek olay anlatılıyor.

 

Sürücüler yolunu değiştiriyor
Yine internet forumlarında arabasına vurulan, kendisine bıçak çekildiğini anlatan bir çok sürücü özellikle en sabıkalı yer olan Mecidiyeköy’den geçmemek için yolunu değiştirdiğini yazıyor. En çok tepki çeken ise cam silicilerin beklediği ışıkların Şişli Emniyet Müdürlüğü’nün sadece 150-200 metre uzağında olması. Bir çok sürücü cam silicilerin trafik polisleri varken bile araçlara musallat olduğunu anlatıyor. Tehlike öyle bir boyuta gelmiş durumdaki yakında İstanbul’da istenmeyen acı olaylar yaşanabilir. Çünkü cam silici terörü mağduru bazı kişiler 3-4 arabaya doluşup topluca cam silicilere bir ders vermekten bile bahsediyor.

 

80 lira ceza kesiliyor
Cam silicilere aynen dilencilerde olduğu gibi hem emniyet hem de belediye zabıtalarının müdahale yetkisi var. Emniyet Genel Müdürlüğü vatandaşın mağdur olduğu olayların ardından geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada trafikte mendil, çiçek ve hediyelik eşya satma, araç camı silme gibi trafik ve genel güvenliği tehdit eden davranışların yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. Şehir içinde kavşaklarda ve taşıt yollarında “trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunan” ve 15 yaşını doldurmuş kişiler hakkında o yerde görevli trafik polislerince Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince 80 lira para cezası uygulanacak. Trafik polisleri dışındaki polisler ise cam silicileri karakola götürüp Kabahatler Kanunu 32. madde uyarınca 189 lira idari para cezası kestikten sonra serbest bırakıyor. Cam silicilerle aynı yerde çalışan bir simitçi, “Polis cam silicileri karakola götürüp ceza kesiyor. Karakoldan çıkar çıkmaz yine ışıklara gelip cam silmeye devam ediyorlar” diyor.

 

Not: Haberin 27 Ekim 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cam-silmiyor-harac-kesiyorlar–691033-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.